دانش خانواده
اعتیاد❤️

آیا با معتادی که ترک کرده است ازدواج کنم؟

دانش خانواده دانش خانواده
ازدواج با معتادان ترك كرده
ازدواج با معتادان ترك كرده

ازدواج با معتادان ترك كرده

همه افراد در انتخاب همسر مۆلفه های بسیاری برای خود در نظر می گیرند كه برخی در بین همه یكسان و برخی مختص خود فرد هستند. یكی از مهمترین معیارهای مشترك، آگاهی از سابقه و وضعیت گذشته و فعلی جسمی و روانی فرد مقابل است.

ازدواج با معتادی که ترک کرده یکی از مسائل مشکل ساز در ازدواج است که بسیاری برای ماندن در رابطه آن را پنهان می‌کنند. در این شرایط ممکن است در مورد ازدواج خود دچار تردید شوید؛ مسائلی مانند نگرانی خانواده‌تان درباره آینده شما، پافشاری نامزدتان بر پاک بودن و احساسی که نسبت به این فرد دارید شما را در وضعیتی آشفته و سردگم قرار می‌دهد. باید بدانید که اعتیاد یک بیماری است و بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد این بیماری و پیامدهای آن، تصمیم به ازدواج با یک شخص بهبود یافته منطقی نیست. در این مقاله تمامی به بررسی ازدواج با یک فرد بهبود یافته از اعتیاد مورد بررسی قرار گرفته است.

ازدواج با معتادی که ترک کرده
ازدواج با معتادی که ترک کرده

ازدواج با امروز معتادی که ترک کرده

شاید در هنگام آشنایی متوجه شوید که نامزدتان نه تنها ترک نکرده بلکه در حال حاضر نیز اعتیاد دارد. با این وجود ممکن است تصور کنید که به خاطر عشق و علاقه‌ای که بین شماست می‌توانید در کنار او باشید و به او کمک کنید تا ترک کند. او هم قول بدهد که این کار را به خاطر شما انجام می‌دهد. تمایل به کمک به بیمار معتاد و ازدواج با معتاد می‌تواند از علل مختلفی ناشی شده باشد.

ممکن است یکی از اعضای خانواده شما در گذشته به مواد مخدر وابستگی پیدا کرده باشد و شما همیشه در آرزوی کمک به او را داشتید. حال با چنین ازدواجی فرصتی برای تحقق به این میل باطنی فراهم شده است. اما در نهایت باید بدانید که توان شما بسیار کمتر از آن است که بتوانید آینده کسی را تغییر دهید. اعتیاد بیماری پیچیده‌ای است که سرانجام آن به راحتی قابل پیش‌بینی نیست. پس با امروز نامزدتان ازدواج کنید، پس اگر متوجه شدید نامزدتان کسی است که قبلا اعتیاد داشته و یا در حال ترک است؛ باید برای موفقیت در چنین ازدواجی به موارد زیر توجه داشته باشید.

پیش از ازدواج با معتاد ترک کرده در نظر بگیرید!

از آن جا که بیماری اعتیاد به طور طبیعی برگشت‌پذیر می‌باشد و همیشه احتمال عود مصرف وجود دارد، باید پیش از ازدواج حداقل نکات اطمینان را که احتمال دوام پاکی را افزایش می‌دهد را در نظر گرفته باشید. یادآور می‌شویم عواملی که در ادامه ذکر شده در مورد هر کس، متفاوت می‌باشد؛ پس برای اطمینان از چنین ازدواجی مشاوره قبل از ازدواج ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.
ازدواج با معتادی که ترک کرده | چه موادی و چند وقت

باید توجه داشته باشید که قبلا دقیقا چه موادی را مصرف می‌کرده و چه مدت درگیر اعتیاد بوده است. اعتیاد به مواد صنعتی مانند هروئین و شیشه فرایند ترک سخت‌تر با احتمال بازگشت بیشتری دارد. به علاوه فردی که بیشتر از یک سال درگیر مصرف مواد بوده، سبک زندگی اعتیادی و رفتارهای مربوط به آن را بیشتر یاد گرفته که پیش‌بینی بهبودی را سخت‌تر می‌کند.
پاکی کمتر از یک سال مطمئن نیست

مدت زمان پاکی نامزد شما و دوره‌ای که هیچ ماده ای مصرف نمی‌کند در پیش‌بینی تداوم بهبودی او موثر است. معمولا توصیه متخصصان آن است که سال اول ترک زمان مطمئنی برای تداوم پاکی و گرفتن تصمیمی مهم درباره ازدواج با بهبودجو نیست. چون در سال اول هنوز تعادل شیمیایی مغز به حالت عادی خود باز نگشته و از لحاظ روانی نیز فرد بیشتر دچار وسوسه مصرف می‌شود. بعد از حدود یک سال مراحل بهبودی پشت سر گذاشته شده‌اند و بهبودجو با سبک زندگی جدید خود بدون مواد سازگار شده است.

ازدواج با معتادی که ترک کرده
ازدواج با معتادی که ترک کرده

ازدواج با معتادی که ترک کرده | روش ترک اهمیت دارد

این که با چه روشی ترک کرده نیز در تصمیم شما مؤثر است. چرا که فرایند بهبودی باید تا همیشه ادامه داشته باشد و شما هم بعد از ازدواج با روش‌های بهودی او همراه می‌شوید و روی زندگی شما نیز اثر می‌گذارد. در برخی روش‌های درمانی مانند رواندرمانی اعتیاد و یا گروه‌های خودیاری (انجمن معتادان گمنام) علاوه بر پاکی و ترک به بهبودی رفتار اعتیادی و ویژگی‌های شخصیتی نیز توجه می‌شود و شما هم بعد از ازدواج با ورود به درمان به این مسائل کمک خواهید کرد.

ماده مخدر گل چیست؟ نحوه مصرف ماریجوانا

ورود شما می‌تواند از راه خانواده‌درمانی روانشناس و یا گروه خانواده معتادان باشد. اما معمولا در روش‌های ترک مواد به وسیله دارو به تغییر روان‌شناختی فرد کمتر توجه می‌شود. ورود شما به همسر بهبودجو کمک می‌کند تا بازگشت به مواد نداشته باشد، نباید نقش خانواده در ترک اعتیاد را نادیده گرفت.
احتمال بازگشت اعتیاد در ازدواج با معتادی که ترک کرده

اگر همه مسائل ذکر شده را در نظر گرفته‌اید و عشق و علاقه زیادی هم به نامزد خود دارید و آرزو دارید بتوانید با او ازدواج کرده و به بهود او کمک کنید، باید یک مسئله را به خاطر داشته باشید. بیماری اعتیاد بیماری برگشت‌پذیر است و هیچ‌گاه برای هیچ معتادی با هر سابقه طولانی از پاکی احتمال لغزش و عود اعتیاد به صفر نمی‌رسد.

فرد بهبودیافته نسبت به فرد عادی حساس‌تر است و خیلی از مسائل بیرونی و درونی او، مانند عصبانیت، غم و ناراحتی، شکست مالی و عاطفی، و خاطرات و محیط و افراد زمان مصرف می‌توانند به عنوان خطر ایجاد لغزش برای او شناخته شوند. پس اگر تصمیم دارید با این فرد ازدواج کنید شما هم در کنار او باید آموزش دیده باشید تا بتوانید در گذراندن وسوسه‌ها به او کمک کرده تا جلوی لغزش و بازگشت به اعتیاد او را بگیرید.

ازدواج با معتادی که ترک کرده و باقی ماندن رفتارهای اعتیادی

برخی رفتارهای شخصیتی که افراد معتاد به آن‌ها عادت کرده‌اند معمولا بعد از پاکی نیز تا مدتی باقی می‌مانند و به راحتی از بین نمی‌روند. مثلا بهبودجو در زمان مصرف عادت داشته که مصرف خود را انکار کند، دروغ بگوید، اطرافیان را فریب دهد یا سوءاستفاده کند. پرخاشگری کرده و یا مسئولیت کارهای خودش را نپذیرد.

بعد از ترک کردن مواد این رفتارها معمولا تا مدت‌ها باقی می‌ماند و بخش مهم بهبودی به رفع این ویژگی‌های شخصیتی اختصاص می‌یابد. در طی درمان تلاش می‌شود بهبودجو رفتارهای مؤثر را جایگزین رفتارهای ناسالم بکند. پس برای انتخاب همسر خود باید تمامی ویژگی‌های رفتاری در ازدواج نیز بررسی کنید. در این زمینه مطالعه مقاله ویژگی های رفتاری در ازدواج می‌تواند مفید باشد.

پس آیا نباید با فردی كه ترك كرده ازدواج كرد؟

ما سعی نداریم در اینجا شما را به ازدواج یا عدم ازدواج با افراد ترك كرده توصیه کنیم اما برای اینكه در این زمینه انتخاب درست تری داشته باشید برخی نكات را به شما گوشزد خواهیم کرد:

1.در ازدواج با فرد ترك كرده حتماً حتماً از مشورت یك مشاور خوب بهره برده و تحت نظر وی مراحل آشنایی و تصمیم را طی نمایید.

2.از پاسخ مثبت دادن به خواستگاری كه كمتر از یك سال از ترك وی می گذرد خودداری نمایید. زیرا ترك این افراد هنوز صد در صد نبوده و احتمال بازگشتشان بسیار زیاد است.

3.متاسفانه اعتیاد به همراه خود بی هدفی و بی برنامگی، بدخلقی و پرخاشگری و هزار و یك مشكل دیگر برای فرد معتاد به ارمغان می آورد. به همین دلیل سعی كنید در دوران آشنایی با فردی كه مدعی ترك است حتما بر روی مسائلی چون اخلاق، مهارت‌های زندگی(كنترل خشم، ‌استرس، همدلی…..)، هدفمندی، مسئولیت پذیری و… توجه خاصی مبذول داشته و تمام این خصوصیات را در وی مورد ارزیابی قرار دهید.

نکات مهم در ازدواج با معتادی که ترک کرده

توجه داشته‌باشید که بیماری اعتیاد به دنبال خود انواع نابهنجاری‌های رفتاری، بد خلقی، بی‌برنامگی، بی‌هدفی، پرخاشگری و بسیاری مشکلات دیگر را به همراه دارد. حتی بعد از ترک نیز ممکن است این خصوصیات در او باقی بمانند. بنابراین قبل از ازدواج با فردی که ادعای می‌کند ترک کرده، حتما نوع اخلاقیات و مهارت‌های زندگی همچون حل مسئله و کنترل خشم را در او در نظر بگیرید و به کوچک‌ترین نشانه‌ها نیز توجه کنید. این نکته را توجه داشته‌باشید که اغلب افراد در ابتدای رابطه سعی می‌کنند خود را بهتر از آنچه که هستند نشان دهند.

هرگز با امید تغییر دادن همسر بعد از ازدواج وارد زندگی مشترک نشوید چرا که افراد به سختی و تنها زمانی که خودشان بخواهند تغییر می‌کنند. اما بعد از ازدواج با فردی که ترک کرده لازم است در روابط خود با او بی‌اعتمادی را کنار بگذارید و به او فرصت دهید تا خود را ثابت کند. بدبینی و شکاکیت به همسر روابطتان را در مسیر غطی قرار می‌دهد.

تست ماریجوانا | دلیل و راه منفی شدن تست اعتیاد گل

برچسب ها

دانش خانواده

اهداف راه اندازی دانش خانواده 1-آموزش صحيح بر پايه اصول اخلاقي در مسير عرف و شرع 2-جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج 3-آموزش صحيح زوجهاي جوان در زمينه کليه مسايل زناشوئي و روابط جنسي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن