دانش خانواده
پزشکی و سلامت🔞

اموزش مصرف لوبریکانت|و عوارض ژل لوبریکانت

دانش خانواده دانش خانواده
ژل لوبریکانت | عوارض و نحوه مصرف لوبریکانت
ژل لوبریکانت | عوارض و نحوه مصرف لوبریکانت

خشکی واژن

یکی از مشکلات مهم در روابط جنسی، خشکی واژن است که معمولا رابطه‌ای دردناک را به همراه دارد. حتی اگر مرحله‌ی پیشنوازی و تحریک به خوبی انجام شده باشد، باز هم بعد از چند حرکت ساده و معمولی به دلیل اصطکاک زیاد؛ به مشکل بر می‌خورند. در این مرحله شریک جنسی از سوزش اطراف واژن رنج می‌برد.

در این حالت به علت تحریک همراه با سوزش کلیتوریس، ارگاسم به سختی صورت می‌پذیرد. همچنین در این حالت کاندوم هم پس از مدت کوتاهی، خاصیت لیز بودنش را از دست داده و ممکن است دچار پارگی شود. اما جای نگرانی نیست، امروزه محصولات زیادی برای حل این مشکل وجود دارند.

ژل لوبریکانت جهت مرطوب شدن واژن استفاده می‌گردد که به دردناک نشدن و افزایش لذت جنسی منجر می‌شود و دررابطه جنسی امری رایج است. یکی از مهم ترین اقدامات برای شروع یک رابطه جنسی خوب، این است که جنس مونث برای رابطه آمادگی لازم را داشته باشد. از این رو آن دسته از افرادی که دچار خشکی واژن شده‌اند می توانند ازژل لوبریکانت استفاده کنند.

ژل لوبریکانت چیست؟

بسیاری از افراد دچار خشکی واژن هستند و همین دلیل باعث شده است تا روابط دردناک داشته باشند و نتوانند از رابطه شان لذت ببرند. به همین دلیل از ژل لوبریکانت می‌توانند استفاده کنند.

روان کننده مصنوعی واژن می تواند به شما کمک کند تا هنگام برقراری رابطه جنسی، بیشتر تحریک شوید و لذت بیشتری ببرید. همچنین پوست واژن تان را نرم تر می کند و اصطکاک در رابطه جنسی را کاهش می‌دهد که همین مورد در رسیدن به ارگاسم موثراست.

چه کسانی از ژل لوبریکانت استفاده می کنند؟

صرف نظر از اینکه ترشحات واژنی نرمالی دارید یا نه، از ژل لوبریکانت می توانید استفاده کنید. اگر شخصی دچار خشکی واژن است می‌تواند از این ژل بهره ببرد. استفاده از ژل لوبریکانت می‌تواند از سوزش، نفخ، خارش و سایر ناراحتی های قبل از رابطه جلوگیری کند.

خشکی واژن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

عدم تحریک جنسی
استفاده از مواد شیمیایی مثل صابون، مواد شیمیایی موجود در استخر یا داروهایی مثل سرماخوردگی
استفاده از تامپون
هیسترکتومی ناشی از کاهش استروژن
شیمی درمانی
یائسگی

خشکی واژن در چه افرادی دیده می شود؟

کسانی که به اندازه کافی آب نمی‌نوشند
افرادی که از کنترل بارداری هورمونی استفاده می‌کنند
افرادی که سیگار می‌کشند
مادران شیرده
زنان یائسه
افرادی که شیمی درمانی می‌کنند.

انواع ژل لوبریکانت

انواع مختلفی از ژل لوبریکانت بر پایه مواد زیر ساخته شده:
ژل لوبریکانت محلول در آب

روان‌کننده‌های مبتنی بر آب رایج‌ترین نوع مورد استفاده هستند و به خاطر ماندگاری پایین و پاک شدن راحت طرفداران زیادی دارند. نکته بسیار مهم اینکه روان‌کننده‌های مبتنی بر آب برای استفاده با کاندوم‌ها کاملا ایمن هستند. بسیاری از کاندوم‌هایی که به‌ صورت از‌ پیش‌ روان‌ شده تولید می‌شوند، از روان کننده‌های مبتنی بر آب استفاده می‌کنند.این ژل می تواند در روابط جنسی مورد استفاده قرار بگیرد و روش های پیشگیری مثل استفاده از کاندوم را ایمن تر می کند و از پارگی جلوگیری می کند. از مزایای این ژل می توان گفت که حساسیت زا نیستند، زود خاصیت شان را از دست نمی‌دهند و خیلی راحت از سطح بدن شسته می‌شوند.
روان کننده‌های روغنی

هرگز از روان کننده ‏های حاوی روغن همراه کاندوم استفاده نکنید. روغن‌ها به کاندوم‌‏ آسیب جدی می‏‌رسانند. لوبریکانت های روغنی باعث ایجاد سوراخ یا پاره شدن کاندوم میشود که منجر به ابتلا فرد به بیماری‌های مقاربتی احتمالی یا بارداری ناخواسته خواهد شد. لوبریکانت‌های برپایه روغن مانند روغن نارگیل، PH واژن را تغییر داده و شما را در معرض عفونت‌هایی نظیر واژینوز باکتریال قرار می دهند.این نوع از ژل ها، دوام بیشتری دارند و با یک بار استفاده کردن می توانید چند بار رابطه برقرار کنید. به عبارت دیگر، اثر کوتاه مدت ندارند.
روان کننده‌ سیلیکون

این نوع از ژل لوبرکانت مثل یک لایه نازک روی قسمت های حساس کار می کند و دوام بیشتری نسبت به نوع آبی دارد. به همین دلیل نیازی به استفاده مجدد نیست ولی باید توجه داشت که امکان رشد باکتری و آلودگی را فراهم می کند. مقاومت بیشتری در قبال شست و شو دارد و به راحتی پاک نمی‌شود. همچنین استفاده همزمان با کاندوم برای پیشگیری اثر بیشتری دارد.این نوع ژل لوبریکانت به همراه کاندوم های لاتکس هم می توانند مورد استفاده قرار بگیرند و همچنین برای برقراری رابطه جنسی در آب گزینه مناسبی هستند. زوجینی که علاقه به برقراری رابطه جنسی در حمام و یا استخر را دارند می توانند از آن استفاده کنند. این لوبریکانت ها معمولا قیمت بیشتری نسبت به لوبریکانت های بر پایه آب دارند.

لوبریکانت طبیعی

انواعی از این دسته ژل ها وجود دارند که با مواد طبیعی درست شده اند و مناسب افرادی هستند که به 3 دسته بالا حساسیت دارند. برای مثال روغن نارگیل برای این استفاده مفید است اما باید توجه کنید که استفاده همزمان با کاندوم می تواند احتمال پارگی لاتکس کاندوم را افزایش یدهد و یا روی لباستان لکه بیاندازد.

 لوبریکانت ترکیبی:

برخی از ژل‌های لوبریکانت علاوه بر خاصیت روان کنندگی، با ترکیبات متفاوتی که دارند برای کاربردهای دیگری هم مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ادامه به معرفی چند نمونه از آن‌ها پرداخته‌ایم:

– ژل لوبریکانت تاخیری که علاوه بر خاصیت روان کننده‌گی با ماده‌ی بنزوکائین ترکیب شده و منجر به تاخیر در انزال و ارگاسم میشود.

– ژل لوبریکانت گرم کننده که علاوه بر خاصیت روان کننده‌گی با ماده‌ی تحریک کننده و گرم کننده جنسی همراه است. که بهتر است پایه آن مواد طبیعی مانند نعنا باشد تا در نهایت سوزش ایجاد نکند.

– ژل لوبریکانت حجم دهنده‌ی آلت که علاوه بر خاصیت روان کننده‌گی با موادی ترکیب شده که منجبر به افزایش گردش خون در بافت عضلانی آلت شده و منجر به افزایش حجم آلت میشود.

از انواع دیگر آن می‌توان به روان کننده های طعم‏‌دار، و تنگ کننده اشاره داشت.

ژل لوبريكانت مقعدی

ژل لوبريكانت را به عنوان روان کننده مقعدی هم می‌توان استفاده کرد. لوبريكانت هم در واژن جهت رفع خشکی واژن و هم در رابطه مقعدی برای روان سازی استعمال میشود. این ژل یک مدل هست که فقط کارخانه های سازنده آن فرق می کند.

استفاده از ژل‌های روان کننده به معنای مشکل داشتن شما نیست

یکی از ذهنیت های اشتباه در روابط جنسی این است که خانم های جوان نباید در حین رابطه جنسی از ژل لوبریکانت یا همان ژل های آمیزشی روان کننده استفاده نمایند و در صورت وجود یک بیماری جنسی نظیر خشکی واژن باید از ژل لوبریکانت استفاده کنند.این ذهنیت اشتباه را فراموش کنید تا از روابط خود بیشتر احساس رضایت کنید.

نکات قابل توجه در خرید و استفاده از ژل‌های روان کننده جنسی (لوبريكانت)

– ممکن است فردی به نوع خاصی از روان کننده داشته باشد و بقیه انواع دیگری از روان کننده ها را ترجیح بدهند. تنها چیزی که میتوان به همه توصیه کرد این است که از محصولی استفاده کنید که برای شما لذت بخش تر است و بیشتر شما را ارضا میکند.

– از آن جایی که مهبل و واژن بافت بسیار ظریفی دارند، حتما باید مطمئن شوید که لوبریکانت مصرفی تان باعث تحریک این ناحیه ها نمی شود. بنابراین، بهتر است برای احتیاط ابتدا مقدار کمی از آن را روی قسمت داخلی بازو امتحان کنید تا واکنش پوست تان را بررسی کنید.

– بعد از هر بار استفاده از ژل‌های روان کننده و نزدیکی، واژن را با استفاده از ژل‌های شستشوی مخصوص واژن کاملا شستشو دهید.

– قبل از هر نزدیکی حمام کنید. این کار به سالم ماندن رحم همسرتان کمک می‌کند.

طرز استفاده از ژل لوبریکانت

برای استفاده ازژل لوبریکانت باید چند کار را انجام بدهید

 • روی یک حوله دراز بکشید
 • مایع روان کننده را در دستان خود بریزید.
 • روان کننده را قبل از دخول استفاده کنید.

برای داشتن یک رابطه بهتر می توانید مقداری از آن را به آلت تناسلی شریک جنسی خود بزنید.

در استفاده از این نوع ژل های روان کننده هیچ محدودیتی وجود ندارد و می توانید به میزان دلخواه، کم یا زیاد مورد استفاده قرار بدهید. توجه کنید که اگر قصد استفاده همزمان با کاندوم را دارید، بهتر است ازژل‌هایی که بر پایه روغن هستند استفاده کنید تا لذت جنسی را در حین رابطه بیشتر کند.

نکات که باید توجه داشته باشید

ژل لوبریکانت با رایحه ها، خواص ها، سرد کننده یا گرم کننده‌ها و همچنین درانواع مختلف وجود دارند. چیزی که باید به آن توجه کنید پی هاش یا اسیدته بودن این محصول است. محیط سالم واژن در پی هاش 5/3 تا 5/4 است و ژل ها روان کننده نیز در همین محدوده اند.

در هنگام خرید توجه کنید تا اگر محصول مورد نظر شما شامل موارد زیر است، از خریدن آن خودداری کنید.

 • گلیسیرین
 • نانو اکسینال
 • مواد نفتی
 • پروپیلگلیکول
 • گلوکونات کلرهگزیدین

عوارض ژل لوبریکانت

اکثر ژل های روان کننده واژن عوارض جانبی ندارند ولی باز ممکن است واکنش های حساسیت‌زایی مانند موارد زیر در افراد داشته باشد.

 • تنگی نفس
 • هرگونه تورم به ویژه در گلو، زبان و صورت
 • کهیر
 • وخارش
 • اگر هر یک از علائم بالا را داشتید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
برچسب ها

دانش خانواده

اهداف راه اندازی دانش خانواده 1-آموزش صحيح بر پايه اصول اخلاقي در مسير عرف و شرع 2-جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج 3-آموزش صحيح زوجهاي جوان در زمينه کليه مسايل زناشوئي و روابط جنسي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن