دانش خانواده
پزشکی و سلامت🔞روابط جنسی و زناشویی🔞

انواع پرده بکارت | از کجا بفهمم پرده بکارتم سالمه ؟

دانش خانواده دانش خانواده
انواع پرده بکارت
انواع پرده بکارت

توجه داشته باشید این سایت و مطالب فقط ویژه متاهلین می باشد

اطلاع از انواع پرده بکارت چه برای دختران و چه پسران مخصوصا در زمان ازدواج بسیار اهمیت دارد. برخی از انواع پرده بکارت خروج خون قاعدگی یا داشتن رابطه جنسی را سخت می‌کنند. همینطور برخی از پرده‌های بکارت با آمیزش جنسی آسیب نمی‌بینند. این تفاوت‌ها می‌تواند برای فرد مشکلاتی را به وجود آورد. به علاوه تنها راه از بین رفتن این قشا رابطه جنسی نیست. به همین دلیل حتی در برخی موارد عمل ترمیم پرده بکارت قانونی صورت می‌گیرد. در ادامه به بررسی انواع پرده بکارت و راه‌های تشخیص سلامت آن می‌پردازیم.

پرده بکارت و انواع پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت (hymen)، بافت نازکی مشابه با جنس دیواره واژن است که ورودی اندام جنسی زنانه را به صورت ناقص می‌پوشاند. این پرده در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان قرار دارد و در دهانه مهبل واقع شده است. با اولین دخول پرده بکارت از بین می‌رود و خونریزی اتفاق می‌افتد.در برخی از افراد پرده بکارت در ورودی دهانه واژن و در همان ابتدای اندام تناسلی است و به سادگی قابل رویت و تشخیص است و در برخی نیز در عمق است و مشاهده آن به طور معمول امکان پذیر نیست . بعضی مادر زاد پرده بکارت ندارند، بعضی دیگر پرده بکارت شان بدون سوراخ است، درحالیکه برخی دیگر پرده بکارت بسیارضخیمی دارند که ممکن است برای پاره کردن آن ،کمک پزشک مورد نیاز باشد تا از بروز درد در هنگام ارتباط جنسی جلوگیری شود ، این شیوه را بریدن پرده بکارت می نامند..

در برخی کشور‌ها که باکرگی زنان اهمیت دارد، این خونریزی دلیل بر بکر بودن آن‌ها محسوب می‌شود. حال آن که با توجه به نوع پرده بکارت و شرایط برقراری ارتباط جنسی این خونریزی ممکن است صورت نگیرد.

انواع پرده بکارت

پرده بکارت در هر فرد شکل مختلفی دارد. آگاهی از نوع پرده بکارت، به شما کمک می‌کند که بدنتان را بشناسید و بتوانید از شرایط اولین رابطه جنسی خود آگاه بوده و از آن لذت ببرید.  انواع پرده بکارت به شرح زیر است:

عکس انواع پرده بکارت
عکس انواع پرده بکارت

1. پرده بکارت حلقوی

این نوع پرده، به صورت حلقه‌ای دور ورودی واژن را می‌پوشاند. یعنی ورودی واژن، به همان حالت طبیعی است ولی ورودی آن تنگ‌تر است و با آمیزش جنسی، پاره می‌شود. بکارت حلقوی به دو نوع قابل اتساع و غیر قابل اتساع تقسیم می‌شود. قابل اتساع نوعی است که با آمیزش جنسی پاره نمی‌شود و قابلیت ارتجاعی دارد و نوع غیر قابل اتساع زمانی است که این حلقه قابلیت اتساع و ارتجاع ندارد.
2. پرده ارتجاعی یا هلالی از انواع پرده بکارت

پرده‌ای که انعطاف پذیر و با قابلیت ارتجاعی است. این پرده هنگام ورود آلت تناسلی پاره نمی‌شود و هیچ خونریزی ندارد. البته با هر بار دخول ممکن است به طور جزئی آسیب ببیند.

سوالات شایع دختران درباره پرده بکارت


3. پرده بکارت تیغه ای

یک تیغه ممتد، بالا و پایین ورودی واژن را به هم متصل کرده است. در زمان ورود آلت خونریزی رخ می‌دهد.
4. پرده بکارت مشبک از انواع پرده بکارت

پرده بکارت مشبک روزنه دار و با حفره‌های فراوان دیده می‌شود. این نوع پرده، به طور کامل ورودی واژن را پوشانده است و فقط روزنه‌هایی برای خروج خون قاعدگی دارد. تفاوت اصلی این پرده با پرده حلقوی، فقط در هفت یا هشتی بودن لبه‌های حفره می‌باشد. همچنین رابطه جنسی برای این دسته کمی دشوار است.
5. پرده بکارت مثلثی

رایج‌ترین نوع پرده بکارت است. که تا 60 درصد دختران دارای آن هستند. این پرده با حالتی مثلثی که منافذ موجود روی پرده بکارت به شکل یک مثلث کنار هم قرار گرفته‌اند.
6. پرده بکارت مسدود یا ضخیم از انواع پرده بکارت

در این نوع بکارت، پرده ای نسبتا ضخیم، تمام ورودی واژن را پوشانده است. این نوع پرده حتی توانایی خارج کردن خون قاعدگی را نیز در مواردی ندارد و باید با جراحی جزئی شکافی برای آن ایجاد شود. آمیزش جنسی برای دخترانی که جزء این دسته هستند، دردناک است و خونریزی بیشتری نسبت به بقیه دارند. حتی گاهی ممکن است این ضخامت به حدی باشد که برای پاره شدن، تا پارگی واژن نیز پیش بروند. این نوع پرده در اوایل نوجوانی با درد‌های ناحیه شکمی ناشی از برگشت خون قاعدگی قابل تشخیص است.
7. پرده بکارت ذره بینی

تقریبا همان مشبک می‌باشد ولی منافذ روی پرده آنقدر ریز هستند که می‌توانند با پرده بدون سوراخ اشتباه گرفته شوند. منافذ روی این نوع پرده فقط برای خروج خون قاعدگی است.
8. بدون پرده بکارت

از هر ده دختر، یک نفر بدون غشای ورودی واژن به دنیا می‌آید. این اتفاق در دوران جنینی مشخص می‌شود و دهنه واژن به نوعی تشکیل می‌شود که پرده وجود ندارد یا قابل دیدن و حس کردن نیست.

از بین رفتن انواع پرده بکارت فقط با آمیزش جنسی نیست!

پاره شدن پرده بکارت، لزوما با درد و خونریزی همراه نیست. زوجین می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های جنسی از ترس و درد رابطه جنسی در شب زفاف بکاهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شب زفاف کلیک کنید. توجه داشته باشید به غیر از آمیزش جنسی، عوامل دیگری می‌تواند باعث از بین رفتن پرده بکارت شود:

ورزش‌های سنگین و پر تحرک مثل ژیمناستیک
کارهای سنگین و حمل بار
برخی فعالیت‌ها مثل دوچرخه سواری، اسب سواری و …
ضربه‌های شدید در منطقه واژن
داخل کردن اشیاء خارجی داخل واژن
تصادف
جراحی‌های جدی در منطقه لگن
تشخیص دخول، در پرده بکارت ارتجاعی نیز قابل تشخیص است.

سوالات شایع دختران درباره پرده بکارت

نحوه پاره شدن انواع پرده بکارت

پارگی پرده بکارت ممکن است به صورت‌های گوناگون و جهات مختلف اتفاق بیوفتد. برای مثال در پرده بکارت نوع هلالی دو پارگی در طرفین ایجاد می‌شود و در نوع حلقوی اغلب 4 الی 5 پارگی شعاعی اتفاق می‌افتد و پارگی‌ها و گوشت‌های اضافه اغلب تا جدار واژن کشیده می‌شود. در دختران کم سن و سال که آلت تناسلی به طور کامل شکل نگرفته، ممکن است پارگی در ناحیه واژن و نواحی دیگر تناسلی اتفاق بیوفتد.

 خونریزی ناشی از پارگی انواع پرده بکارت در رابطه جنسی

خونریزی ناشی از پارگی انواع پرده بکارت در رابطه جنسی

خونریزی ناشی از پارگی انواع پرده بکارت در رابطه جنسی

خونریزی در رابطه جنسی به نوع پرده بکارت در خانم‌ها بستگی دارد. خانم‌هایی که به طور مادرزادی پرده بکارت ندارند و یا پرده آن‌ها از نوع مسدود است خونریزی اتفاق نمی‌افتد. بنابراین عدم خونریزی در رابطه جنسی به معنای عدم باکرگی زن نیست. از طرفی در صورتی که خانم برای رابطه جنسی استرس نداشته‌باشد، معاشقه به اندازه کافی صورت گرفته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی داشته‌باشد و واژن به اندازه کافی مرطوب شده‌باشد، آلت مرد به نرمی وارد شده و خونریزی اتفاق نمی‌افتد و یا بسیار اندک است. بر عکس زمانی که زن مضطرب باشد و پاهای خود را جمع کند، دهانه‌ی واژن تنگ شده و درد و خونریزی بیشتر می‌شود.

 روش های تشخیص پارگی انواع پرده بکارت

روش های تشخیص پارگی انواع پرده بکارت

روش های تشخیص پارگی انواع پرده بکارت

در صورت شک به سلامت پرده بکارت همسرتان فقط از طریق معاینه پزشک می‌توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید. اما فراموش نکنید وجود پرده بکارت، دلیل قطعی برای عدم ارتباط جنسی دختر نیست. بنابراین تنها راه فهمیدن این موضوع صداقت و عدم پیش داوری است. بهتر است پیش از ازدواج درباره تمامی مسائل صحبت شده باشد. مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا هیچ جای شکی در وصلت باقی نمایند. این موضوعات اگر در دوران نامزدی تا عقد حل نشوند، مشکلات جدی تری را در رابطه زناشویی ایجاد می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله نامزدی تا عقد را مطالعه کنید. در ادامه به برخی نشانه‌ها که می‌توانید به سلامت بکارت پی ببرید اشاره کرده‌ایم:
روش اول سلامت انواع پرده بکارت | حالت لب‌های کوچک اطراف واژن

در دختران لب‌های مینور نزدیک و حالتی چسبیده به هم دارند. در حالی که در زنان این لبه‌هابه طور مشخص قابل مشاهده هستند. البته در صورت عدم وجود این نشانه نمی‌توان به باکره نبودن دختر پی برد. چرا که در برخی دختران این لبه‌ها از ابتدای تولد باز است. در مقابل در برخی زنان با وجود ارتباط جنسی زیاد این لبه‌های به هم نزدیک و بسته هستند.
روش دوم سلامت انواع پرده بکارت | شکل ورودی واژن

در برخی موارد می‌توان شکل v ورودی واژن را نشانه ای از دخول آلت مردانه دانست. چرا که در اثر فشار وارده به دیواره واژن، شکل آن از حالتی گرد و حلقوی به ۷ تبدیل می‌شود. اما این حالت نیز تنها با دخول صورت نمی‌گیرد و با عواملی مثل حرکات رقص (به خصوص رقص باله)، صخره نوردی، موتورسواری و دوچرخه سواری ممتد، اسب سواری، دخول دیگر اجسام خارجی و دیگر فشار‌های جسمانی کاری… این حالت v امکان دارد ایجاد شود.
روش سوم سلامت انواع پرده بکارت | دهانه رحم

قشای برجسته ای در دیواره گردن رحم وجود دارد که در اثر رابطه جنسی مداوم این برجستگی‌ها از بین می‌رود. به طوری که بعد از مدتی دخول به راحتی انجام می‌شود. این نشانه نیز نمی‌تواند بکر نبودن دختر را تایید کند. چرا که معاینات پزشکی، مصرف دارو، قاعدگی یا دخول هر جسم خارجی نیز می‌تواند همین حالت را ایجاد کند.

 ترمیم پرده بکارتر

ترمیم پرده بکارت

ترمیم پرده بکارت

در عمل جراحی بازسازی یا ترمیم پرده بکارت، بقایای پرده بکارت به هم دوخته می‌شود. برای این کار از ماده‌ای ژلاتینی شبیه به خون استفاده می‌شود. پرده بکارت بازسازی شده فاقد رگ‌های خونی است و به همین دلیل موقت است. در مواردی که بقایای پرده بکارت قبلی به جا نمانده باشد، بخش‌هایی از دهانه واژن را بهم می‌دوزند. این عمل جراحی داخل ایران و برخی کشورها غیرقانونی است و تنها بنابر دستور پزشکی قانونی صورت می‌گیرد.

اموزش مصرف لوبریکانت|و عوارض ژل لوبریکانت

نکات مهم در مورد پرده بکارت

رشته‌های عصبی بسیار کمی در پرده بکارت وجود دارد، به همین در صورتی که رابطه جنسی در حالت آرامش‌بخش و بدون تنش صورت بگیرد، پارگی آن بدون درد است.
بهتر است خانم‌ها قبل از رابطه جنسی برای شناسایی نوع پرده بکارت و نکات مرتبط با آن به پزشک زنان مراجعه کنند و تحت معاینه قرار بگیرند. در مواقعی که پرده از نوع ضخیم باشد، برای پاره شدن آن نیاز به جراحی وجود دارد.
گاه پرده بکارت به یک باره و در اولین دخول پاره نمی‌شود. ممکن است با هر بار رابطه جنسی مقداری از آن پاره شده و خونریزی کند.
در صورتی که پرده بکارت پاره نشود نیز امکان پارگی وجود دارد، چرا که اسپرم‌ها از سوراخ پرده بکارت عبور کرده و به تخمک‌ها می‌رسند.

چیکار کنم شوهرم شدید بهم وابسته بشه ونازم بکشه

پرده بکارت چطور پاره می شود؟

پارگی پرده بکارت هیچ گونه قاعده و قانونی ندارد و ممکن است به هر شکل و اندازه و در هر جهتی از پرده بکارت ایجاد شود.

در پرده بکارت نوع حلقوی معمولا ۴ تا ۵ پارگی شعاعی شکل بوجود می آید و انواع هلالی دو پارگی در طرفین پیدا می کنند.

پارگی ها معمولا از کناره آزاد پرده بکارت شروع شده و تا جدار واژن کشیده می شوند.

در مواردی که سن دختر کم بوده و دستگاه تناسلی زنانه رشد کافی نداشته باشد ممکن است پارگی در واژن و سایر نواحی تناسلی نیز ایجاد شود.

معمولا پس از پارگی پرده بکارت خونریزی کم و بیش شدیدی ایجاد می شود.لازم است این خون را از خون قاعدگی تمیز دهیم.

خون قاعدگی دارای فیبرینوژن کمتر است، لذا دیرترلخته شده و سلول های واژینال در آن بسیار زیاد است در حالی که خون حاصل از پرده بکارت سریعتر لخته شده و حاوی مقادیر کمی سلول واژینال است.

لبه های پارگی جدید در پرده بکارت معمولا زخمی و قرمز رنگ بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می شود.

بعد از حدود یک هفته لبه های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود دو هفته لبه های زخم نسبتا گرفته می شوند.

نکته مهم این است که لبه های پارگی چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هیچ وقت به هم جوش نمی خورند و اگر دو تکه پارگی به هم دوخته شوند محل ترمیم به صورت یک اسکار برجسته روشن مشخص خواهد شد.

آموزش ماساژ تحریک آمیز جنسی زنان

معاینه پرده بکارت:

خانمها به دلیل خصوصیات روانی مایل نیستند برای معاینه ی پرده خود به پزشک مراجعه کنند و این در بسیاری از موارد موجب افسردگی و ناراحتی های روحی در آنها می گردد.

پرده ی بکارت به شکلی است که خود شخص به تنهایی قادر به معاینه نیست و در مواردی که ناشیانه این عمل انجام گیرد موجب صدمه زدن به پرده خواهد شد.

توصیه می شود که برای معاینه ی پرده بکارت خود به ماما و پزشک زنان مراجعه نمایید.

۱۸ سالگی سنی است که دختر جوان اولین چک آپ خودش را باید پیش یک پزشک یا ماما انجام بدهد.

برای معاینه پرده بکارت باید لب های خارجی فرج را کاملا با انگشت شست و اشاره باز کنید و با استفاده از آینه پرده را معاینه کنید.

چرا بعضی زنان در اولین ارتباط جنسی خونریزی ندارند و برخی دارند؟

گذشته از فقدان مادرزادی پرده بکارت در بعضی زنان، در صورتیکه زن در هنگام سکس، آرام و بدون تنش بوده، زمان کافی برای عشق ورزی داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی کند و دهانه واژنش به اندازه کافی مرطوب باشد، آلت تناسلی مرد به نرمی وارد واژن او می شود و به این ترتیب در اولین ارتباط خونریزی نخواهد داشت.

اما اگر زن مضطرب باشد یا بترسد و پاهایش را جمع کند دهانه واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خونریزی و درد خواهد داشت.

بعضی مردها ادعا می کنند که می توانند در حین سکس تشخیص بدهند زن قبلا سکس داشته یا نه، چنین نیست.

تنها چیزی که مردان می توانند حس کنند، مضطرب و نگران بودن زن است که به همین دلیل خودشان را منقبض کرده و دهانه واژن به نظر تنگ تر می آید.

از آنجائیکه در نظر مردم پرده بکارت، پرده ای بسیار سفت و محکم است که تنها با فشار پاره می شود، برخی مردها در هنگام سکس فشار زیادی به دهانه واژن آورده و موجب پارگی دهانه واژن، درد و خونریزی می شوند.

در صورتیکه، اگر زن هنگام سکس آمادگی کافی داشته و به دور از احساس اضطراب باشد هیچ نیازی به فشار از جانب مرد نیست.
نکات قابل توجه در مورد پرده بکارت:

رشته های عصبی در پرده کم هستند و به همین دلیل در صورت آرامش جسمی و روانی، پارگی آن معمولا بدون درد است.

عمل دخول و پاره شدن پرده بهتر است در زمانی که بدن آرام است و هیچ اضطراب و خستگی وجود ندارد انجام شود.

بنابراین نزدیکی در اولین شب ازدواج و پس از مراسم طولانی عروسی توصیه نمی شود.

زنان بهتر است قبل از نزدیکی، نه به منظور گرفتن گواهی سلامت پرده بکارت بلکه به دلیل آگاهی از نوع پرده به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و توضیحات لازم را درخواست کنند. زیرا در موارد نادری که پرده از نوع ضخیم است، احتیاج به عمل جراحی دارد.

در صورت تنگی دهانه واژن، بهتر است از کرم و ژلهای تسهیل کننده یا اسپری بی حس کننده استفاده کرد.

ضمن اینکه تحریک زن وخروج ترشحات از دهانه واژن موجب روان شدن دهانه واژن و سهولت ارتباط جنسی می شود.

گاهی پرده بکارت با یک یا دو بار نزدیکی کاملا پاره نمی شود وهر دفعه قسمتی از آن پاره شده و کمی خونریزی می کند.

بدون پارگی پرده، مایع اسپرم ریخته شده بر روی آن می تواند موجب حاملگی شود، زیرا اسپرماتوزوئید موجود در اسپرم می تواند از سوراخ پرده حرکت کرده و به طرف تخمک زن برود و حاملکی ایجاد گردد. در این موارد زن با پرده سالم حامله می شود.

ورزشهایی مانند سوارکاری، دو، پرش، شنا، رقص، باله، هرگز باعث پاره شدن پرده دختر نمی شوند مگر اینکه وی طی حادثه ای و در هنگام بازی، سقوط کرده و در همان زمان جسمی نوک تیز به پرده اصابت کند و موجب پارگی آن شود.

اهمیت پرده بکارت

در بعضی فرهنگها این مسئله خیلی اهمیت دارد که دختر به هنگام ازدواج باکره بوده و پرده بکارت داشته باشد.

در این جوامع، پرده بدین معنی ست که وی قبل از ازدواج ارتباط جنسی نداشته است.

هر چند که، پرده بکارت نشانه ضیعفی برای بکارت واقعی است، زیرا بیشتر زنان، این پرده را قبل از داشتن ارتباط جنسی بر اثر خودارضائی، استفاده از تامپکس (نوعی نوار بهداشتی)، یا فعالیتهای غیر جنسی (مثل برخی حوادث ) از دست می دهند.

اما سوال اینجاست که حتی با وجود پرده بکارت چه کسی می تواند نعیین کند که آیا دختر قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته است یا خیر؟

غالبا خونریزی در شب عروسی می تواند دلیلی بر باکره بودن فرد باشد در صورتیکه این نظریه توسط اطلاعات پزشکی رد شده زیرا همانطور که گفته شد یا به دلیل آرامش زن، یا عدم وجود پرده بکارت به طور مادرزاد، این خونریزی می تواند وجود نداشته باشد.

علاوه بر این، راههای برقراری ارتباط جنسی فقط دخول نیست، دختر می تواند با حفظ پرده بکارت از راههای مختلف ارتباط جنسی داشته باشد و یا حتی با وجود پاره شدن پرده بکارت برای تظاهر به باکره بودن، با عمل جراحی ، آن را دوباره به حالت اول برگرداند.

به همین دلیل وجود یا عدم وجود پرده بکارت، همیشه نمی تواند مدرک معتبری برای تعیین باکرگی شخص باشد.

البته، اینکه نگرش باکره پسند مردان به خصوص در ایران، در حالیکه غالبا خود، پیش از اردواج، ارتباط جنسی دارند، اساسا درست است یا ناشی از نظامی مردسالارانه، بحثی دیگر است که در این مقاله نمی گنجد.

 

 

سؤالات متداول
پرده بکارت بسته یا بدون سوراخ چیست؟

افرادی که پرده بکارت بسته یا بدون سوراخ دارند، درد قاعدگی زیادی را تجربه می‌کنند چرا که خون پشت آن جمع شده و خارج می‌شود. این مشکل مادرزادی است و باید توسط پزشک و عمل جراحی حل شود. اغلب این نوع از پرده بکارت تنها با خروج نوزاد پاره می‌شود.همچنین ببینید :

سوالات شایع دختران درباره پرده بکارت

برچسب ها

دانش خانواده

اهداف راه اندازی دانش خانواده 1-آموزش صحيح بر پايه اصول اخلاقي در مسير عرف و شرع 2-جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج 3-آموزش صحيح زوجهاي جوان در زمينه کليه مسايل زناشوئي و روابط جنسي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن