دانش خانواده
آموزش های قبل از ازدواج🔞

اهمیت مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج

دانش خانواده دانش خانواده
اهمیت مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج

پیشرفت علم و تکنولوژی این امکان را داده است تا بتوان از به دنیا آمدن فرزندان با مشکلات سلامتی تا حد زیادی پیشگیری کرد. تنها کافی است دانش خود را در زمینه شرایط و سابقه ژنتیکی خود و همسرتان بالا ببرید تا بتوانید در مواقع ضرورت پیش از اقدام برای فرزندآوری درمان‌های لازم را شروع کنید. مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج با مطالعه سابقه ژنتیک اجدادی و شرایط ژنتیکی فعلی زوجین می‌تواند بیماری‌های احتمالی وراثتی در اثر ازدواج را تشخیص داده و به شما آگاهی کافی دهد تا در صورت لزوم درمان را شروع کنید.

 

آزمایش ژنتیک

 

به جز بیماری تالاسمی که تمام زوجین مورد آزمایش قرار می‌گیرند، در مورد هیچ بیماری دیگری نیازی نیست که تمام زوج‌ها آزمایش ژنتیک دهند مگر با تشخیص مشاور ژنتیک که با توجه به شرایط زوج درصورتی که نیاز به آزمایش های بسیار خاص و تخصصی باشد این آزمایش ضروزت پیدا می‌کند.

برخی از آزمایشات ژنتیکی با استفاده از تجزیه و تحلیل DNA، اشعه ایکس، اولتراسوند، تجزیه ادرار، بیوپسی پوست و ارزیابی فیزیکی انجام می شود. آزمایش معمولی خون که قبل از ازدواج انجام می شود، فقط کم خونی زوج را نشان می دهد و هیچ تاثیری در تشخیص بیماری های ژنتیکی ندارد.

اگر کم خونی هر دو نفر در این آزمایش مشخص شود، احتمال بروز بیماری تالاسمی در فرزند آنان، زیاد خواهد بود و نیاز به پیگیری های بعدی است که با آزمایش های تخصصی، نتایج قطعی به اطلاع زوج می رسد.

 

اهمیت مشاوره ژنتیک
اهمیت مشاوره ژنتیک
اهمیت مشاوره ژنتیک

 

بیشتر معلولیت های ایجاد شده در فرززندان عاملی ژنتیکی دارد ،همین امر می تواند اهمیت مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج را بیان کند. مشاوره و آزمایش ژنتیک دو فرایند کاملا جدا از هم هستند و یکی دانستن مشاوره ژنتیک و آزمایش ژنتیک اشتباهی رایج در جامعه است. مشاوره ژنتیک مهارتی خاص است؛

 

فرایندی که پزشک اطلاعات (شجره‌نامه) را از فرد یا خانواده او می‌گیرد، آن را ترسیم می‌کند و باتوجه به نسبت فامیلی‌، از طریق فرمولی خاص میزان خطر برای کل بیماری‌های ژنتیک و خاص محاسبه می‌شود و ممکن است در طول این فرایند نیاز باشد آزمایش خاصی هم انجام گیرد.

 

پس از آن زوج یا زوجین وارد مرحله آزمایش ژنتیک شده و به آزمایشگاه‌های تخصصی ارجاع می‌شوند. در صورتی که در طی آزمایشات ژنتیکی ،جواب آزمایش حاکی از مشکلات ژنتیکی در زوجین باشد، بهتر است تا حد ممکن زوجین از ازدواج با یکدیگر خودداری کنند و یا با آگاهی بیشتر از وضعیت ژنتیکی خود مسیر زندگی را پیش روند.

نتایج حاصل از مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج

با بررسی زمینه ژنتیکی زوجین و یافتن نواقص ژنتیکی می‌توان به سادگی از بروز بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی جلوگیری کرد. برای مثال با داشتن آگاهی نسبت به یک بیماری خاص و شرایط انتقال آن، می‌توان جنین‌های معمول را در مراحل اولیه شناسایی و درمان یا سقط کرد. همچنین بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی وجود دارد که مبتلایان به آن اگر در شرایط محیطی سالمی قرار گیرند، می‌توانند به خوبی کنترل شوند. برای مثال بیماری مانند اسکیزوفرنی یک بیماری ژنتیکی است که تحت تاثیر شرایط محیطی خود را نشان می‌دهد.

فیلم اموزشی:

 

 

برچسب ها

دانش خانواده

اهداف راه اندازی دانش خانواده 1-آموزش صحيح بر پايه اصول اخلاقي در مسير عرف و شرع 2-جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج 3-آموزش صحيح زوجهاي جوان در زمينه کليه مسايل زناشوئي و روابط جنسي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن