دانش خانواده
پزشکی و سلامت🔞

بهترین و راحت ترین روش شستشوی واژن

دانش خانواده دانش خانواده
بهترین و راحت ترین روش شستشوی واژن
بهترین و راحت ترین روش شستشوی واژن

واژن بخشی حساس از بدن است که برای تمیز و سالم ماندن به انجام مراقبت های روزانه نیازمند است . واژن به خودی خود تمیز می ‎شود و نیازی به شستشو دادن آن نیست ؛ با این وجود شستشو دادن قسمت بیرونی دستگاه تناسلی و ناحیه اطراف مقعد ، در جلوگیری از بروز عفونت های مختلف و سوزش از اهمیت بالایی برخوردار است .

برای تمیز نگه داشتن نواحی اطراف واژن ، روزانه آن را شستشو دهید. همچنین می ‎توانید با ایجاد عادات بهداشتی مناسب مانند استفاده از لباس زیر پنبه ای و خشک کردن قسمت بیرونی واژن، بعد از شستشو دادن آن به تمیز ماندن کمک کنید.

شستن واژن مهمترین مسئله در سلامت و بهداشت بانوان است. دستگاه تناسلی زنانه به‌خاطر بافت و شرایط خاصی که دارد، بسیار حساس می‌باشد. اکثر بانوان از بوی بد پایین تنه خود گله می‌کنند و به دنبال راهکاری برای از بین بردن بوی بد آن هستند. البته توجه کنید که نباید دنبال معطر و خوش‌ بو بودن واژن باشید، اما باید تلاش کنید تا با رعایت بهداشت، واژن را متعادل نگه دارید.

شستن واژن

بسیاری از بانوان معتقدند که اگربرای شست‌وشو واژن خود از مواد بهداشتی و شوینده ها استفاده کنند، می‌توانند عوامل میکروبی را از بین برده و واژن را پاکیزه نگه دارند. در صورتی که این یک باورغلط واشتباه است و واژن می‌تواند خودش را تمیز نگه دارد. زیرا از ph بالایی برخوردار است که می‌تواند جلوی رشد باکتری و عفونت را بگیرد و اگر این تعادل را برهم بزنید، امکان رشد عفونت و ابتلا به بیماری واژینال را فراهم کرده اید. تغییر در تعادل ph واژن، می‌تواند باکتری های عفونی مانند عفونت مخمری را جایگزین باکتری های مفید کند.

1. انجام فعالیت های روزمره باعث ایجاد تعریق در ناحیه تناسلی شده و محیط مناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد خواهد کرد . برای جلوگیری از بروز عفونت های واژینال و یا ایجاد بوی ناخوشایند در آن، روزانه این نواحی را شستشو دهید . اگر پریود هستید، بهتر است بیش از یک بار در طول چرخه قاعدگی نواحی اطراف واژن خود را شستشو دهید .

همچنین مطالعه کنید

آموزش اصولی ارگاسم در زنان

2. برای شستشوی نواحی اطراف واژن خود از آب گرم و صابون ساده بدون عطر استفاده کنید چرا که صابون های فانتزی عطر دار باعث تحریک ناحیه واژینال شده و تعادل Ph آن را بر هم می‎ زنند و این امر باعث افزایش احتمال عفونت های واژینال خواهد شد .

البته لازم به ذکر است که استفاده از صابون های معطر در برخی افراد مشکلی ایجاد نخواهد کرد، با این وجود اگر مستعد ابتلا به عفونت و تحریک هستید ، سعی کنید از صابون های معمولی بدون عطر استفاده کنید . برای شستشو ناحیه مورد نظر، از دست خود و یا یک وسیله نرم و ملایم استفاده کنید که استفاده از کیسه های سفت و زبر باعث تحریک ناحیه واژینال خواهد شد .

3. در حین شستشو، لبه های بیرونی ناحیه واژن خود را باز کرده و چین های درون آن و نواحی اطراف کولیتوریس را به خوبی شستشو دهید و سعی کنید برای شستشوی این ناحیه از واژن خود ، از صابون استفاده نکنید زیرا این امر ممکن است باعث خشک و تحریک شدن نواحیه داخلی واژنتان شود.

4. پس از اتمام شستشو ناحیه واژینال خود ، به سمت ناحیه پرینه (ناحیه بین واژن و مقعد) حرکت کنید و سپس مقعد و نواحی بین باسن خود را شستشو دهید . همیشه برای شستشو این نواحی، از واژن خود شروع کرده و به سمت ناحیه مقعد بروید تا میکروب ها از ناحیه مقعدتان به نواحی واژینال منتقل نشوند. شستشو بدن از پشت به جلو می ‎تواند خطر ابتلا به عفونت های واژینال و یا عفونت های ادراری را افزایش دهد همچنین مطالعه کنید

چطور مشکل نعوظ خود را برطرف کنیم |درمان قطعی اختلال نعوظ مردان

5. بعد از اتمام شستشو ناحیه تناسلی خود ، کل این نواحی را با آب گرم شستشو دهید و اطمینان حاصل کنید که هرگونه صابون و مواد شوینده از این نواحی برطرف شوند ، در غیر اینصورت احتمال تحریک پذیری و خشک شدن این نواحی وجود خواهد داشت .

در صورت استفاده از دوش های دستی، از اعمال بیش از اندازه آب به داخل واژن خود خودداری کنید زیرا ورود آب بیش از حد به این ناحیه باعث سوزش و بر هم خوردن تعادل pH آن شده و باکتری های مضر را به این نواحی وارد خواهد کرد .

6. بعد از اتمام کامل شستشو ناحیه تناسی خود ، از یک حوله نرم و تمیز برای خشک کردن آن استفاده کنید و از ایجاد مالش زیاد در این نواحی خودداری کنید زیرا این امر ممکن است باعث تحریک پذیری ناحیه واژینالتان شود . ناحیه کشاله ران و بین باسن خود را نیز با استفاده از حوله نرم به آرامی خشک کنید .

7. از استفاده از دستمال های مرطوب معطر و اسپری های دئودورانت برای خوشبو کردن ناحیه تناسلی خود خودداری کنید . اگرچه این محصولات با ادعای افزایش بهداشت ناحیه واژینال و جلوگیری از ایجاد بوی ناخوشایند در آن در بازار به فروش می ‎رسند اما با این حال استفاده از این محصولات ممکن است باعث سوزش و از بین رفتن باکتری های مفید ناحیه واژینال شده و در نهایت باعث بروز عفونت در آن شوند .

بنابراین در صورت عدم تجویز پزشک به استفاده از این محصولات، از استفاده از آن ها اکیدا خودداری کنید . همچنین لازم به ذکر است که استفاده از روغن های معطر در نواحی واژینال باعث افزایش احتمال تحریک پذیری و عفونت این ناحیه خواهد شد .

بهداشت ناحیه واژینال
بهداشت ناحیه واژینال

2:حفظ بهداشت ناحیه واژینال

1. استفاده از لباس های زیر ساخته شده از مواد مصنوعی مانند پلاستیک و پلی استر باعث افزایش رطوبت و گرما در ناحیه کشاله ران و ناحی واژینال شده و محیطی مناسب برای به وجود آمدن باکتری ها و مخمر های مضر در این نواحی خواهند شد .

برای جلوگیری از بروز این وضعیت ، از لباس های زیر پنبه ای که قابل نفوذ جریان هوا به درون خود هستند استفاده کنید و سعی کنید هر روز لباس زیر تان را تعویض کنید .

از پوشیدن شلوارهای فاق کوتاه و سفت خودداری کنید زیرا این نوع لباس ها نیز باعث افزایش گرما و رطوبت در ناحیه واژینال شده و سبب تحریک آن خواهند شد و تا جای ممکن شب ها در هنگام خواب، لباس زیر نپوشید و در صورت لزوم از لباس های زیر گشاد استفاده کنید .

2. بعد از اتمام شستشو خود پس از دستشویی کردن ، ناحیه تناسلی خود را از پشت به جلو خشک کنید. این امر باعث جلوگیری از انتقال باکتری ها از ناحیه مقعد به ناحیه واژینالتان خواهد شد و از ابتلا به عفونت های واژینال و مجاری ادراری جلوگیری خواهد کرد .

همچنین از استفاده از دستمال های توالت معطر و رنگی خودداری کنید زیرا این گونه مواد بهداشتی باعث تحریک و ایجاد تورم درناحیه واژینال شما خواهد شد و همیشه ساده ترین نوع دستمال توالت را برای خشک کردن ناحیه تناسلی خود انتخاب کنید .

3. قبل از استفاده از لباس های زیر تازه خریداری شده خود حتما آن ها را شستشو دهید زیرا ممکن است باکتری ها و مواد شیمیایی به کار رفته در تولید آن ها، درون این لباس ها وجود داشته باشند . برای شستشو لباس های زیر خود از مواد شوینده طبیعی و ملایم استفاده کنید و در صورت لزوم بیش از 1 بار آن ها را شستشو دهید .

4. بعد از اتمام شنا و و یا فعالیت های ورزشی ، سریعا لباس زیر مرطوب خود را از تن دراورده و لباس تمیز دیگری به تن کنید زیرا لباس خیس و عرق کرده باعث رشد باکتری ها و مخمر های مضر در ناحیه واژینال خواهند شد و همچنین بهتر است که بعد از اتمام تمرینات ورزشی خود ، استحمام کنید تا عرق ، آهک و کلر را از تن تان به در کنید .

همچنین مطالعه کنید

مزایا و معایب و اموزش صحیح استفاده از تامپون

5. در دوره قاعدگی خود مرتبا نوار بهداشتی تان را تعویض کنید زیرا استفاده بیش از 8 ساعت از یک نوار بهداشتی ، احتمال بروز عفونت های کشنده واژینال را افزایش می ‎دهد .

بهترین زمان برای استفاده از یک نوار بهداشتی 3 تا 4 ساعت است ، حتی در صورتی که خونریزی زیادی در طول دوره قاعدگی خود تجربه نکنید . از نوارهای بهداشتی مشبک شده با لایه های پلاستیکی و معطر خودداری کنید و در صورت امکان از محصولات پنبه ای 100% بهداشتی استفاده کنید .

6. استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی می ‎تواند خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی و باکتریایی و ادراری را کاهش دهد . کاندوم های متنوعی برای آلت تناسلی مردانه و زنانه در بازار عرضه می ‎شود که می ‎توانید از آن ها برای حفظ سلامت ناحیه تناسلی خود استفاده کنید .

همچنین در بخش سلامت نمناک لازم به ذکر است که حتما بعد از اتمام رابطه جنسی خود ادرار کرده و استحمام کنید که این امر به از بین رفتن باکتری ها و مخمر های مضر که باعث بروز عفونت می ‎شوند و جلوگیری از بارداری در صورت استفاده از روش های دیگر جلوگیری از بارداری کمک خواهد کرد .

7. ترشحات واژینال تا حد زیادی طبیعی هستند ، با این وجود در صورت تمایل به کاهش این ترشحات، وان حمام خود را از آب پر کرده و 4-5 قاشق جوش شیرین چیزی حدود 58 تا 72 گرم را درون آب وان حل کنید . 1 الی 3 بار در روز درون این ترکیب بنشینید که این امر همچنین به کاهش سوزش ، خارش و عفونت های واژینال نیز کمک خواهد کرد .

بهداشت ناحیه واژینال
بهداشت ناحیه واژینال

انواع روش های شستشوی واژن

ترشحات واژن در حالت طبیعی، بوی متعادلی دارد. ولی با تغییر در چرخه، احتمال تشدید یا تضعیف بو را دارد. با این حال بسیاری از بانوان، فکر می‌کنند که باید برای شست‌وشو واژن اقداماتی را انجام دهند که در ادامه به آن ها می‌پردازیم
شست‌وشو  واژن با جوش شیرین

شست‌وشو با جوش شیرین و استفاده منظم از این ماده برای شستن واژن می‌تواند رطوبت واژن را کم کرده و خطر ابتلا به عفونت باکتریایی و مخمری واژن را کم کند. جوش شیرین مثل دئودورانت طبیعی عمل کرده و بوی بد و تیرگی واژن را برطرف می‌کند. همچنین شست‌وشو منظم با جوش شیرین، به خاطر داشتن خواص ضدعفونی کننده و خنثی کننده ph، سوزش، التهاب و خارش واژن را درمان می‌کند.
شستن واژن با استفاده از سرکه سیب

بعضی افراد، شستن واژن با سرکه سیب را یک راه مناسب برای درمان معرفی می‌کنند اما طبق تحقیقات انجام شده، سرکه سیب باکتری های خوب واژن را از بین می‌برد. به نظر می‌رسد این مورد گزینه خوبی برای شست‌وشوی واژن نیست.
شستن واژن با استفاده از گلاب

گلاب برای درمان خارش واژن موثر است و استفاده دو تا سه بار در روز به مقدار کم، می‌تواند بوی بد و خارش را از بین ببرد. با این کار شما از خواص آرام‌بخش گلاب هم سود خواهید برد.

همچنین مطالعه کنید

عوارض خوردن و حکم شرعی خوردن واژن و آلت تناسلی | آموزش

شستن واژن با استفاده از ژل بهداشتی

استفاده هفتگی از ژل شست‌وشو مشکلی پیش نمی‌آورد. اما اگر به یک مصرف کلی و روزانه تبدیل شود ممکن است برایتان دردسر درست کند. اگر مرتب به حمام بروید و بهداشت را رعایت کنید نیازی به استفاده از ژل های بهداشتی ندارید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه تاثیر بوی بدن در جذابیت جنسی کلیک کنید.

بهترین روش شستن واژن چیست؟

اگر واقعا فکرمی‌کنید که واژن تان بوی بدی می‌دهد، می‌توانید به آب و صابون بدون عطر اکتفا کرده و خیلی آهسته، واژن تان را شست‌وشو دهید. با این روش کمترین خطر جهت به همریختن PH (میزان باز یا اسیدی) واژن وجود دارد.

چگونه واژن خود را بشوریم؟
قدم اول

ابتدا یک لیف یا اسفنج را به همراه صابون ملایم، در آب گرم بگذارید. سعی کنید از صابون یا ژل هایی که بوی تندی دارند استفاده نکنید. این کار باعث از بین رفتن باکتری های مفید واژن شده و یا ممکن است به بافت نازک واژن آسیب برساند.
قدم دوم

اطراف کلیتوریس را بشورید و با استفاده از دست، لبه های کلیتوریس را کنار بزنید و به آرامی به وسیله یک لیف نرم، به شستن واژن بپردازید.
قدم سوم

بخش فرج را بشویید. (حواستان باشد که بخش بیکینی را هم به خوبی تمیز کنید.)
قدم چهارم

مقعد پرینئوم را بشویید. (این قسمت در جایی بین مقعد و واژن شما قرار دارد.)
قدم پنجم

و درآخر، ناحیه مجاور مقعد را بشویید.

انواع پرده بکارت | از کجا بفهمم پرده بکارتم سالمه ؟

نکاتی که لازم است رعایت شود

بعد ازاین مراحل لیفتان را تمیز بشویید و مطمئن شوید که باکتری های موجود در مقعد، به واژنتان منتقل نمی‌شود.
شستن واژن حداقل یک بار در روزانجام شود.
ازشستن داخل واژن پرهیز کنید. این کارباعث برهم خوردن تعادل ph در این ناحیه می‌شود.
شستن واژن قبل از رابطه مانعی ندارد اما شست‌وشو واژن بعد از رابطه جنسی بسیار مهم است. توجه داشته باشید این کار مانع از بارداری نمی‌شود.
شست‌وشوی ناحیه واژن به میزان زیاد و مستمر می‌تواند ph محیط واژن را به هم بزند و اکوسیستم این ناحیه را مختل کند.
پس از شست‌وشوی واژن حتما از دستمال های تمیز و بهداشتی استفاده کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عفونت واژن کلیک کنید.

اشتباهات رایج در رابطه با شستن واژن

شست‌وشو مکرر
استفاده از حوله و دستکش
استفاده نادرست از دستمال توالت
استفاده از دوش واژینال
استفاده از شامپوی بدن برای شستن واژن
استفاده از اسپری خوش‌بو کننده
شستن واژن بعد از رابطه جنسی

در صورت بروز هر یک از علائم زیر برای انجام معاینات لازم به پزشک مراجعه کنید :

درد ناحیه تناسلی در هنگام ادرار یا در حین رابطه جنسی
وجود تاول ، زخم یا زگیل در دستگاه تناسلی
ترشحات زرد ، خاکستری سبز و یا سفید و غلیظ
خارش مداوم واژن
خون ریزی غیر معمولی و بی دلیل در ناحیه واژینال

کدوم نوع کاندوم بخریم؟ | بهترین کاندوم های بازار

برچسب ها

دانش خانواده

اهداف راه اندازی دانش خانواده 1-آموزش صحيح بر پايه اصول اخلاقي در مسير عرف و شرع 2-جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج 3-آموزش صحيح زوجهاي جوان در زمينه کليه مسايل زناشوئي و روابط جنسي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن