دانش خانواده
اعتیاد❤️

تست تریاک | نحوه آزمایش و راه منفی شدن تست اعتیاد

دانش خانواده دانش خانواده
تست تریاک | نحوه آزمایش و راه منفی شدن تست اعتیاد
تست تریاک | نحوه آزمایش و راه منفی شدن تست اعتیاد

تست تریاک و یا دیگر مواد مخدر معمولا پیش از ازدواج و استخدام در برخی موسسات انجام می شود. تریاک قدیمی‌ترین، اصلی‌ترین و شایع‌ترین ماده مخدر مصرفی در ایران است. تریاک و مشتقات غیر صنعتی آن مانند سوخته و شیره تریاک به روش‌های مختلف مثل تدخین و خوراکی استفاده می‌شود. مورفین اصلی‌ترین ماده موثر تریاک است که 11% ترکیب شیمیایی آن را تشکیل می‌دهد. بسیاری از والدین به دنبال نگرانی از اعتیاد فرزندشان او را مجبور به انجام تست اعتیاد می کنند. اگر شما نیز این نگرانی را تجربه می کنید لازم است بدانید که با کمک گرفتن ار یک مشاوره خانواده می توانید از روش های سالم تری برای برخورد با فرزندتان استفاده کنید.

آیا تست تریاک با دیگر تست های اعتیاد به مواد مخدر تفاوت دارد؟

همانطور که گفته شد مورفین اصلی‌ترین ماده موثر تریاک است که منجر به خاصیت تسکین‌دهندگی و اعتیادآوری آن می‌شود. به همین دلیل، مصرف تریاک با تست مورفین که معمول‌ترین آزمایش اعتیاد پیش از ازدواج و یا موارد استخدامی است قابل سنجش است. اصلی‌ترین موادی که با این تست‌ می توان آن ها را تشخیص داد، مواد هم خانواده تریاک مانند شیره، هروئین، کراک هروئین، مورفین و حتی کدئین هستند. بنابراین می‌توان گفت هرکجا که تست اعتیاد گرفته می‌شود، مصرف تریاک قابل تشخیص است. در حالی که برای تشخیص مصرف مواد دیگری مانند شیشه و حشیش و مشتقات آن نیاز به آزمایش‌های ویژه‌ای است که شیوع کمتری دارند.

تست اعتیاد
تست اعتیاد

تست اعتیاد وسیله‌ای برای مچ‌گیری؟

توجه کنید که تست اعتیاد برای مچ‌گیری نباید استفاده شود. این کار می‌تواند اثرات مخربی را به همراه داشته باشد و موجب لجبازی و مصرف دوباره مواد توسط فرد بهبودیافته شود. برای اطلاع از مصرف مواد افراد نزدیک به خود با او همدلی کنید و به احساساتش توجه کنید. سعی کنید او را سرزنش نکنید تا احساس ناامنی نکند و مسائل خود را با شما در میان بگذارد.توجه داشته باشید که ریشه اعتیاد اغلب مسائل روانی است. در حقیقت اعتیاد ابزاری است که افراد برای فراموش کردن مشکلات درونی خود و مشکلات خانوادگی از آن استفاده می کنند. به همین دلیل فشارهای اطرافیان هنگام فهمیدن مسئله اعتیاد معمولا به مصرف بیشتر می انجامد و تاثیرات معکوسی می گذارد.

انواع تست اعتیاد به تریاک

تست مصرف تریاک (تست مورفین) از راه آزمایش نمونه خون، بزاق، عرق، ادرار و مو قابل اجرا است. استفاده از نمونه خون و بزاق به خاطر آن که تنها تا چند ساعت پس از مصرف می‌تواند وجود مواد را نشان دهد معمولا استفاده نمی‌شود.

معمول‌ترین روش تست تریاک استفاده از نمونه ادرار است نمونه ادرار معمولا به وسیلۀ تست نواری و تست کروماتوگرافی سنجش می شود. تست نواری به صورت کاست پلاستیکی در مطب یا حتی خانه در زمان کوتاه قابل انجام است. تست کروماتوگرافی لایه نازک (TLC) به تجزیه مواد داخل ادرار حتی در کمترین مقادیر می‌پردازد و دقت بالاتری دارد.

دقیق‌ترین روش استفاده از نمونه مو است که تا حدود 6 ماه پس از مصرف، مقدار دقیق مصرف، زمان مصرف و نوع مواد را تشخیص می‌دهد. اما به دلیل گران بودن و نبودن امکانات، اجرای آن در همه شهرستان‌ها میسر نیست. نمونه مو از هر جای بدن می تواند گرفته شود.

ماده مخدر گل چیست؟ نحوه مصرف ماریجوانا

آیا بدون مصرف جواب تست مثبت شود؟

بله! مصرف مسکن‌های حاوی کدئین می‌تواند در جواب تست اعتیاد به مورفین تداخل ایجاد کند. همچنین داروهایی مانند دیکلوفناک و دتای‌نوولاک نیز می‌توانند منجر به مثبت شدن جواب آزمایش مورفین شود. به همین دلیل معمولا قبل از آزمایش از فرد درباره داروهای مصرف شده سوال می شود. پس از مثبت شدن جواب تست، آزمایش‌های تکمیلی و تفکیکی را مثل آزمایش TLC می‌توان انجام داد که بین کدئین و دیگر مواد شبیه به مورفین تفکیک قائل می‌شود.

 راه‌های منفی شدن جواب تست تریاک

راه‌های منفی شدن جواب تست تریاک

راه‌های منفی شدن جواب تست تریاک

بسیاری از افرادی که تریاک یا دیگر مواد مخدر را مصرف می کنند، نگران جواب تست اعتیادشان هستند و راه‌هایی را برای دستکاری در نتیجه تست انجام می‌دهند. اکثر این ترفندها با تست‌های تکمیلی قابل تشخیص هستند که در ادامه توضیح می‌دهیم:
مصرف داروهای جایگزین (b2 و متادون)

داروهایی که به عنوان داروی نگهدارنده در ترک مواد مخدر رواج دارند به این دلیل که در تست مورفین نشان داده نمی‌شوند، معمولا پیش از آزمایش مورفین مورد استفاده قرار می‌گیرند. بوپرنورفین یا قرص B2 و متادون شایع‌ترین این مواد هستند. این داروها توسط کلینیک‌های درمان اعتیاد که با روش درمان نگهدارنده فعالیت می‌کنند جایگزین مواد مخدر می‌شوند. در این ترفند فرد مصرف‌کننده مواد حدود یک هفته پیش از آزمایش، B2 یا متادون را جایگزین تریاک می‌کند و با این روش علاوه بر آن که جواب تست مورفین منفی می‌شود علائم ترک و خماری نیز به وجود نمی‌آید. اما باید توجه داشت که مصرف این داروها بدون تجویز پزشک خود می‌تواند اعتیاد به ماده‌ای جدید را به همراه داشته باشد.

توجه کنید که این دو ماده خود دارای تست مخصوص هستند و اگر درخواست تست تکمیلی مربوط به این مواد را داشته باشید می‌توانید از مصرف آن‌ها اطلاع پیدا کنید.
عوض کردن نمونه

ریختن ادرار فرد دیگر یا ادرار مصنوعی داخل ظرف نمونه یا عوض کردن نمونه با نمونه فرد دیگر ساده‌ترین روش این کار است. این روش معمولا به خاطر مراقبت مسئولان مرکز نمونه گیری به وسیله آینه روبروی محل نمونه‌گیری و دوربین‌های مداربسته چندان قابل استفاده نیست.
رقیق کردن نمونه

رقیق کردن نمونه هم مانند روش بالا با وارد کردن آب یا موادی دیگر به نمونه انجام می‌شود و علاوه بر آن که به خاطر کنترل محل نمونه‌گیری قابل اجرا نیست با آزمایش دقیق‌تر مشخص می‌شود.
تغییر PH نمونه

با ریختن موادی مانند بزاق، منی، اشک، آبلیمو، ناخن، خون و یا چیزهای دیگر به نمونه PH آن تغییر می‌کند و نمونه اعتبار خودش را از دست می‌دهد. اما این ترفند نیز با آزمایش دقیق‌تر قابل تشخیص است و راهی مناسب به نظر نمی‌رسد. در اجرای هر کدام از این سه ترفند در صورتی که نمونه ادرار مختل شده باشد و آزمایشگاه به نتیجه آزمایش مشکوک شود، تست تکمیلی TLC اجرا می‌شود که بسیار دقیق‌تر است و دیگر راهی برای کتمان و تقلب باقی نمی‌ماند. خوردن قرص‌های ضدبارداری نیز همین اثر را بر روی نمونه می‌گذارد.

چگونه جواب آزمایش اعتیاد را منفی کنیم؟ 1. آب
چگونه جواب آزمایش اعتیاد را منفی کنیم؟

چگونه جواب آزمایش اعتیاد را منفی کنیم؟
1. آب

هرچقدر آب بیشتری بنوشید، مواد سمی موجود در بدن تان بیشتر خارج میشود. شما حداقل نیاز به مصرف 64 اونس آب در طول روز دارید. سعی کنید این میزان آب را بصورت تدریجی مصرف کنید و از بلعیدن یکباره آن بپرهیزید. حداقل یک هفته قبل از آزمایش باید میزان آب مصرفی خود را به شدن افزایش دهید.

این روش راهی بسیار کارآمد برای منفی شدن جواب آزمایش اعتیاد ادراری است البته میتواند در منفی شدن آزمایش هایی که بوسیله بزاق دهان و خون انجام میشود هم موثر باشد.

توجه! بیش از حد هم نباید آب بخورید چراکه میتواند به اندام های داخلی شما آسیب بزند.
2. ورزش

ورزش کردن به آب شدن چربی های اضافه بدن تان به شما کمک میکند. به همین دلیل مواد مخدری که در بافت چربی ذخیره شده، دفع میشود. البته اگر تنها چند روز قبل از موعد آزمایش شروع به ورزش کردن کنید، نتیجه ای نخواهد داشت. اگر میخواهید آزمایش تان منفی باشد باید بصورت مرتب ورزش کنید.
3. سونا

سونا روش بسیار کارآمدی است چراکه میتواند با افزایش دمای بدن شما، به تعرق بیشتر و دفع مواد سمی از بدن کمک کند. استفاده از سونا را باید حداقل چند روز قبل از آزمایش شروع کنید تا نتیجه داشته باشد. این روش زمانیکه با ورزش و مصرف آب زیاد همراه شود کارایی زیادی دارد.
4. ویتامین ب کمپلکس

آب و مواد آور میتواند باعث شفاف شدن کم رنگ ادرار شما شود و به همین دلیل بیشتر به نمونه آزمایش شما شک میکنند. برای رفع این مشکل (کم رنگ بودن ادرار) 2 ساعت قبل از آزمایش یک واحد 100 میلی گرمی ویتامین ب کمپلکس استفاده کنید. ویتامین ب کمپلکس میتواند باعث زرد رنگ شدن ادرار شود.
5. پرهیز از نوشیدنی های الکلی

به مدت حداقل یک ماه قبل از زمان آزمایش اعتیاد باید از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید. اینکار به منفی شدن آزمایش ادرار کمک میکند.
6. چای سرد

چای سرد بطور ذاتی یک ماده ادرارآور است و با مصرف آن دفعات ادرار تان بیشتر میشود. مصرف چای سرد باعث افزایش متابولیسم بدن شده و به سوختن چربی هایی که در آن ها آثار مواد مخدر وجود دارد میشود. حداقل یک پارچ بزرگ از این نوشیدنی بخورید تا به پاک شدن نمونه آزمایش شما کمک کند.

توجه! نوشیدنی های کافئین دارد نتیجه برعکس خواهند داشت.
7. آب انگور و آب ذغال اخته

انگور و ذغال اخته حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که متابولیسم را افزایش میدهند. مصرف آب ذغال اخته و انگور علاوه بر اینکه آنتی اکسیدان های آن ها به شما کمک میکند، موجب تکرر ادرار نیز میگردد و به این ترتیب به پاکسازی بدن تان کمک میکند.

توجه! باید آبمیوه تازه بخورید. از مصرف آبمیوه های صنعتی بپرهیزید.
8. سرکه سیب

سرکه سیب علیرغم مزه بدی که دارد، میتواند نتایج بسیار خوبی را برایتان به ایجاد کند. برای اینکه این روش جواب دهی داشته باشد، باید حداقل به مدت 7 روز قبل از موعد آزمایش تان سرکه سیب مصرف کنید. پس از مصرف سرکه سیب، حتما مقدار زیادی آب بنوشید. اگر اینکار را به درستی، به شکل منظم و حداقل به مدت 7 روز انجام دهید، شانس منفی شدن آزمایش تان خیلی بیشتر خواهد شد.

توجه! مصرف بیش از اندازه سرکه سیب میتواند به بدن تان آسیب بزند.
9. میوه

میوه هایی همچون سیب، هندوانه، توت و انگور دارای مقدار آب بیشتری هستند که همین امر موجب میشود تا این میوه ها خاصیت ادرارآوری داشته باشند. تکرر ادرار نیز به معنای دفع مواد سمی از بدن است.
10. سبزیجات

هویج، کلم و گوجه فرنگی دارای آب زیادی هستند. از این سبزیجات بصورت مرتب استفاده کنید. خوردن این مواد غذایی به شما کمک زیادی میکند که با سرعت زیادی مواد سمی را از بدن خود خارج کنید.
11. افزایش مصرف فیبر غذایی

فیبر غذایی عملکردی مثل یک کاتالیزور داشته و همچنین میتواند متابولیسم را نیز افزایش دهد. افزایش مصرف فیبر غذایی به دفع راحت تر مدفوع نیز کمک میکند. با دفع مدفوع، مقدار زیادی چربی نیز از بدن خارج میشود.
12. ادرار مصنوعی

میتوانید از برخی از فروشگاه های اینترنتی ادرار مصنوعی بخرید.

توجه! ادرار مصنوعی قابل تشخیص است و اگر مشخص بشود که از چنین ماده ای استفاده کردید، مجازات فراوانی در انتظار شما خواهد بود.
13. رقیق کردن نمونه

نمونه ادرار خود را میتوانید با مقدار کمی آب رقیق کنید. این روش تاثیر گذاری چندانی ندارد اما اگر هیچ چاره دیگری ندارید، این روش تنها امید شما خواهد بود.

 

آیا با معتادی که ترک کرده است ازدواج کنم؟

اگر با وجود منفی شدن تست اعتیاد هم چنان به اعتیاد فرد مشکوک بودیم چه کار کنیم؟

ممکن است با استفاده از ترفندهای فوق فرد موفق به منفی کردن تست اعتیاد خود شود. اما با این حال علائمی از خود نشان دهد که خانواده و اطرافیان را به اعتیاد مشکوک کند. اگر هم چنان پس از انجام آزمایش نیز فرزندتان مشکوک به اعتیاد است هرگز او را ترغیب به انجام کارهایی نطیر ازدواج نکنید. ازدواج با فرد معتاد چالش های بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. هم چنین قرار گرفتن در زندگی مشترک و افزایش مسئولیت ها می تواند به شدت بر مشکلات فرزندتان بفزاید. اگر هم چنان فکر می کنید که فرزندتان دچار اعتیاد به تریاک است حتما به یک روانشناس متخصص در زمینه اعتیاد مراجعه کنید تا در مورد اعتیاد به تریاک و روش های ترک تریاک اطلاعات دقیق تری دریافت کنید.

تست ماریجوانا | دلیل و راه منفی شدن تست اعتیاد گل

برچسب ها

دانش خانواده

اهداف راه اندازی دانش خانواده 1-آموزش صحيح بر پايه اصول اخلاقي در مسير عرف و شرع 2-جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج 3-آموزش صحيح زوجهاي جوان در زمينه کليه مسايل زناشوئي و روابط جنسي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن