دانش خانواده
اعتیاد❤️

تست ماریجوانا | دلیل و راه منفی شدن تست اعتیاد گل

دانش خانواده دانش خانواده
تست ماریجوانا
تست ماریجوانا

تست گل

لغت ماری جوانا کمتر در کشور ما به‌کار ‌می‌رود و نوجوانان آن را با اسامی علف‌، گراس یا گل می‌شناسند‎.یکی از راه‌های تشخیص مصرف و یا اعتیاد به ماریجوانا انجام تست ماریجوانا است. ماریجوانا یا ماده مخدر گل از جمله مواد مصرفی شایع در بین جوانان است که در طبقه کانابیس ها قرار دارد؛ اما به دلیل خاصیت توهم‌زایی آن به عنوان مواد توهم زا نیز شناخته می‌شود. بسیاری از خانواده‌ها نگران اعتیاد فرزندان و یا خواستگار دختر خود به این ماده هستند به همین دلیل از فرد مورد نظر می‌خواهند که تست اعتیاد انجام دهد. باید بدانید که تست اعتیاد ماریجوانا عاری از خطا نیست و همین مسئله زمینه تقلب کردن در نتیجه تست اعتیاد را برای بسیاری از افراد فراهم می‌سازد. اما با اطلاع از راه‌ها و روش‌های تقلب کردن در تست ماریجوانا می‌توانید از این موضوع پیشگیری نمایید. با مطالعه این مقاله می‌توانید به آگاهی لازم در مورد تست ماریجوانا دست‌ یابید.

برخی از علائم مصرف ماریجوانا یا گل

مصرف گل یا علف، معمولا فرد را سرخوش کرده و بعد از شروع مصرف خلق و خوی او به طور چشم گیری تغییر می دهد. البته برخی عقیده دارند که ماریجوانا تنها احساس آنی فرد را در زمان مصرف به مقدار قابل توجهی تشدید می کند. از جمله علائم ماریجوانا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

_افزایش ضربان قلب

_قرمزی و تورم چشم

_افزایش بسیار شدید اشتها

_خشک شدن دهان

_عدم هماهنگی حرکتی

_مشکل در تفکر و درک

_توهمات دیداری، شنیداری و لمسی

_کند شدن گذر زمان

نحوه تشخیص فردی که ماریجوانا مصرف کرده است

دقت داشته باشید که هرگز پس از دیدن علائم زیر، به فرد برچسب یا اتهام معتاد بودن نزنید. در صورت انتقال احساس مچ گیری یا سوءظن شما، فرد ممکن است بیشتر به مصرف گرایش پیدا کرده و یا هر نوع مصرفی را انکار کند. حتی ممکن است فرد اصلا مصرف نکرده باشد و به دلایل دیگری دچار این علائم شده باشد. بنابراین واکنش شما باید صبورانه و محترمانه باشد. برای اطمینان از مصرف فرد می توانید از مشاوره اعتیاد کمک بگیرید.

مصرف ماریجوانا اغلب با برخی از علائم زیر همراه است:

_گیجی و غیر عادی شدن راه رفتن

_تغییرات خلق و خو ناگهانی

_خواب آلودگی بعد از مصرف و بی خوابی در صورت مصرف نکردن

_خنده های بی دلیل و بلند

_چشمان خمار، قرمز و متورم

_اختلال در حافظه کوتاه مدت

_اضطراب، پریشانی و پرخاشگری

_خواب آلودگی و خواب سنگین پس از بین رفتن اثر سرخوشی

_دچار شدن به کابوس های شبانه

آیا در آزمایش پیش از ازدواج مصرف ماریجوانا بررسی می شود؟

متأسفانه در آزمایش‌های پیش از ازدواج، آزمایش مصرف موادی مثل ماریجوانا نادیده گرفته می‌شود. این مسئله مشکلات زیادی در آینده زندگی افراد به وجود می‌آورد. یکی از راه‌های جایگزین، دریافت خدمات مشاوره پیش از ازدواج زیر نظر متخصص روانشناسی است. روانشناس با داشتن آگاهی بیشتر از اثرات مصرف با انجام مصاحبه بالینی می‌تواند به تشخیص بهتری برسد.

تست اعتیاد به ماریجوانا (گل)

روش‌های تخصصی و حرفه‌ای مثل روش کروماتوگرافی گازی / اسپکتروفتوم ( GC/MS ) و آزمایش آنتی بادی مونو کلونال نیز به صورت اختصاصی برای تشخیص سطح مصرف ماریجوانا در ادرار توسط آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها انجام می‌شود.

اما یک روش خانگی و در دسترس، کیت‌ها یا رپیدهای تست حشیش است که با عنوان نوار تست، می‌تواند مصرف ماریجوانا را نیز تشخیص دهد (حشیش هم خانواده ماریجوانا و از خانواده کانابیس هاست). ماده اصلی این خانواده، THC نام دارد و تشخیص به وسیله وجود این ماده در ادرار فرد مشخص می‌شود. در ادامه به چند نکته مهم برای انجام تست ماریجوانا در خانه اشاره کرده‌ایم:

_ناشتا بودن در این آزمایش اهمیتی ندارد.

_ادرار باید در یک ظرف خشک و تمیز و به عمق یک سانتی متر باشد.

_برای انجام تست ماریجوانا ابتدا باید نوار تست و نمونه ادرار به دمای اتاق برسد.

_استفاده از نوار تست نباید طول بکشد.

_نوار تست را به صورت عمودی، تا خطی که مشخص شده در ادرار وارد کنید و تا 15 ثانیه نگه دارید. سپس نوار تست را در سطح صافی که جذب کننده ادرار نباشد قرار دهید. تایمر را روشن کنید و منتظر بمانید تا خطوط رنگی آشکار شود.

_در تست های خانگی نتایج تا 5 دقیقه بعد از انجام تست قابل تفسیر است.

شیوه تفسیر نتایج تست ماریجوانا یا گل

سه نتیجه کلی را می توانید بعد از انجام تست ماریجوانا مشاهده کنید که عبارتند از :

شیوه تفسیر نتایج تست ماریجوانا یا گل
شیوه تفسیر نتایج تست ماریجوانا یا گل

منفی

در صورتی که نتیجه تست منفی باشد، یک خط در ناحیه کنترل (C) و خط رنگی دیگر در ناحیه تست (T) ظاهر می‌شود. این نتیجه منفی نشان می‌دهد که غلظت حشیش یا ماریجوانا کمتر از میزان قابل ردیابی تست است. ( 50 نانوگرم در هر میلی لیتر )

نکته این است که شدت رنگی که در ناحیه تست ایجاد می‌شود می‌تواند متغیر باشد. ولی آشکار شدن خط رنگی، حتی اگر کمرنگ باشد نشانه منفی بودن جواب آزمایش است.
مثبت

در صورت مثبت بودن نتیجه، یک خط رنگی در ناحیه کنترل (C) ایجاد می‌شود و هیچ خطی در ناحیه تست (T) ایجاد نمی‌شود. به این معنی که غلظت حشیش بالاتر از سطح ارزیابی است و فرد تشخیص مصرف حشیش و گل را می‌گیرد.
نامعتبر

تست در صورتی نامعتبر است که خط کنترل تشکیل نشود. حجم ناکافی نمونه یا روش اجرای نادرست آزمایش، شایع‌ترین دلیل عدم تشکیل خط (C) است. مراحل انجام را مرور کنید و دقت کنید که صحیح انجام شده باشد.

نکته این است که در این روش محدودیت‌هایی مثل احتمال خطا در اثر وجود مواد دیگر در ادرار و ناتوانی نوار در تشخیص دقیق نیز وجود دارد. به همین دلیل لازم است روش‌های تخصصی آزمایشگاهی و مشورت با روانشناس متخصص نیز در نظر گرفته شود.

زمان ماندگاری ماریجوانا در بدن

پس از مصرف ماریجوانا، اثرات مشهود آن به سرعت در بدن قابل رؤیت است و به طور معمول 2 تا 3 ساعت دوام می‌آورد. اما گاهی تا 10 ساعت نیز اثرات در بدن باقی می‌ماند.

در افرادی که مصرف محدود دارند، ماریجوانا 3 تا 10 روز و در افرادی که سابقه مصرف زیاد دارند، حتی تا یک ماه نیز اثر ماریجوانا و مشتقات آن در بدن قابل شناسایی است. البته این مسئله به تفاوت‌های بدن افراد نیز بستگی دارد.

 راه های منفی شدن تست ماریجوانا

راه های منفی شدن تست ماریجوانا

گاهی افراد برای منفی شدن سریع آزمایش خود دست به راه‌های خطرناکی می‌زنند. طبیعتاً با مصرف نکردن چندروزه ماریجوانا اثر این ماده از بدن خارج می‌شود. اما برخی برای خروج سریع آن از بدن، از قرص‌هایی به نام B2 که به عنوان داروی ترک اعتیاد و سم‌زدا به کار برده می‌شود، استفاده می‌کنند.
در حالی که خود این دارو از خانواده مخدرها بوده و مصرف خودسرانه B2 احتمال وابستگی و اعتیاد را به وجود می‌آورد. اضافه کردن موادی مثل آبلیمو یا قرص‌های ضد بارداری در آزمایش ادرار نیز می‌تواند آزمایش را منفی کند. اما در مراکز آزمایش اعتیاد، قوانین بسیار سخت گیرانه بوده و امکان چنین تقلبی عملاً وجود ندارد. چرا که در صورت مشکوک بودن تست با انجام تست‌های تکمیلی نتایج واقعی آشکار خواهد شد.

ماریجوانا
ماریجوانا

اگر تست مثبت شد چه کنیم؟

معمولا آزمایشات اعتیاد از سه حالت خارج نیستند. برای ازدواج، یا برای شغل و یا به اصرار خانواده است:
مثبت شدن اعتیاد پیش از ازدواج

فرد و خانواده او باید این نکته را در نظر بگیرند که ازدواج راهی برای ترک اعتیاد نیست. لازم است فرد، ابتدا به‌طور کلی ماریجوانا را کنار گذاشته و از نظر روانی و جسمی کاملاً از آن جدا شود. سپس تصمیم به ازدواج بگیرد. طبیعتاً مشکلاتی که مصرف گل در ازدواج و زندگی زناشویی ایجاد می‌کند سخت‌تر از ترک آن است. توصیه می‌کنیم که حتماً از مشاوره قبل از ازدواج استفاده نمایید.

مثبت شدن اعتیاد برای استخدام

در این زمینه هم مثل ازدواج، فرد باید ابتدا مشکل اعتیاد خود را حل کند و بعد دنبال کار باشد. طبیعتاً کاهش بازدهی شغلی و مشکلاتی که می‌تواند با کارفرما یا مشتری ایجاد شود باید از قبل پیش‌بینی شود. ممکن است به دلیل تأثیرات مخرب مواد در شغل خود شکست بخورید. به دلیل آسیب‌پذیری روحی بالا در زمان اعتیاد، شکست شغلی می‌تواند به تشدید اعتیاد بیانجامد.
آگاهی خانواده از اعتیاد فرد

نحوه برخورد خانواده با اعتیاد فرد می‌تواند نقش سرنوشت سازی برای فرد ایفا کند؛ چرا که حمایت خانواده از اساسی‌ترین فاکتورهای ترک اعتیاد محسوب می‌شود. درست است که آگاهی از اعتیاد یکی از اعضای خانواده سیار نگران کننده و آزاردهنده است؛ اما اگر این با این مسئله مواجه شدید در درجه اول تلاش کنید تا هیجانات منفی خود را مدیریت کرده و به دنبال بهترین اقدام به دور از هیجان باشید تا راه حل مناسبی برای آن پیدا کنید

عوارض ماده مخدر گل,ماریجوانا
عوارض ماده مخدر گل,ماریجوانا

برخی از این تغییرات که احتمال سروکار داشتن نوجوانان با مواد اعتیادآور را پیش می‌کشند، عبارتند از:

هنگامی که نوجوانان صادق، دروغ می‌گویند.

هنگامی که نوجوانان باهوش تصمیماتی احمقانه می‌گیرند.

هنگامی که رفتاری ناشایست از نوجوانان خوب، سر می‌زند.

هنگامی که بچه‌های باحافظه دچار فراموشی می‌شوند.

هنگامی که بچه‌های وظیفه شناس دچار بی‌تفاوتی می‌شوند.

هنگامی که بچه‌های بی‌پول ناگهان پول‌دار می‌شوند.

هنگامی که نوجوانان خوش‌رفتار، دم‌دمی مزاج می‌شوند.

هنگامی که بچه‌های بااستعداد شکست می‌خورند.

هنگامی که نوجوانان باپشتکار، علاقه خود را از دست می‌دهند.

هنگامی که نوجوانان اهل معاشرت، منزوی می‌شوند.

هنگامی که بچه‌های خوب، رفتار شرورانه‌ای از خود نشان می‌دهند.

هنگامی که نوجوانان منظم دچار بی‌نظمی می‌شوند.

هنگامی که بچه‌های قابل اعتماد، توافق‌های مورد نظر را نادیده می‌گیرند.

هنگامی که نوجوانان سالم (از لحاظ بدنی)دچار خستگی مفرط می‌شوند.

هنگامی که نوجوانان مسئولیت‌پذیر، رفتار غیر مسئولانه‌‌ای از خود نشان می‌دهند.

هنگامی که نوجوانان مطیع، قوانین و مقررات را زیر پا می‌گذارند.

هنگامی که نوجوانان باانگیزه شروع به بی‌اعتنایی می‌کنند.

خواص گل,خواص ماریجوانا
خواص گل,خواص ماریجوانا

اگر فردی بخواهد مصرف ماری‌جوانا و حشیش را ترک کند، برای درمان چه باید بکند؟

ترک ماری جوانا، علف، گل و حشیش حتی در کسانی که مصرف سنگین و مداوم ماده را دارند، همواره امکان‌پذیر است. زیرا اگرچه اعتیاد ناخواسته ایجاد می‌شود اما به رغم معتاد بودن هنوز فرد می‌تواند مصرف مواد را به تعویق انداخته و یا از مصرف خودداری کند و این امر ، مستلزم مراجعه به یک کلینیک ترک اعتیاد ماری جوانا با خدمات درمان اعتیاد، خدمات روانشناسی و خدمات روانپزشکی است.همچنین بخوانید

ماده مخدر گل چیست؟ نحوه مصرف ماریجوانا

امروزه مراکز ترک اعتیاد بسیاری در سراسر دنیا وجود دارند که به افراد کمک می‌کنند تا اعتیاد به انواع مواد اعتیادآور را ترک نمایند. همچنین برنامه‌های ویژه‌ای برای افراد معتاد به ماریجوانا در حال بررسی و اجرا می‌باشد. هنوز داروی خاصی برای درمان و ترک اعتیاد ماری‌جوانا شناخته نشده است و برنامه‌های درمانی اغلب بر مشاوره و سیستم‌های حمایتی گروهی متمرکز شده‌اند. برنامه‌هایی نیز وجود دارد که برای نوجوانان مصرف کننده این ماده در نظر گرفته شده است. پزشکان خانوادگی می‌توانند منبع حمایت و هدایت خوبی برای نوجوانانی باشند که مشکل مصرف ماریجوانا دارند. مطالعات تجربی و کلینیکی نشان داده‌اند که درمان‌های گروهی و فردی که در برگیرنده تکنیک “مصاحبه انگیزشی” و آموزش راه‌های کاهش و ترک مصرف مواد باشند می‌تواند در درمان این افراد مؤثر واقع گردد.
ترک مصرف ماری جوانا، نیاز به چه نوع مراقبت های پزشکی دارد ؟

به هنگام انتخاب این نوع مراقبت‌های پزشکی، والدین بهتر است ابتدا تحقیقات لازم را انجام دهند، تمامی برنامه‌های موجود را با یکدیگر مقایسه کرده و بیش از امضای قرارداد، از توصیه‌های افراد باتجربه و آگاه در انجمن‌های مختلف استفاده کنند، از افرادی که سابقاً از این برنامه‌ها استفاده کرده‌اند و مایل به دراختیار گذاشتن تجربه خود هستند راهنمایی بخواهند.
در سراسر کشور مراکز متعددی وجود دارد اما متأسفانه مراکز ترک اعتیاد چند تخصصی که متشکل از تیم روانپزشک ، روانشناس و … است ، به خصوص در شهرستان‌ها بسیار محدود و کم می‌باشند که نیازمند توجه بیشتری توسط مسئولین در این خصوص است.

خطرات ماریجوانا
خطرات ماریجوانا

تاثیر علف یا ماریجوانا بر بدن

 

 

سوالات متداول ماری جوانا

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

بله، ماری جوانا مخدری با قابلیت اعتیادآوری بسیار بالا می باشد.
بهترین روش ترک ماری جوانا چیست؟

بهترین روش ترک ماری جوانا، مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد و استفاده از کمک و مشاوره روانشناسان و روانپزشکان می باشد.

آیا مصرف ماری جوانا باعث درمان سرطان میشود؟

خیر، مصرف ماری جوانا نه تنها سرطان را درمان نمیکند، بلکه باعث افزایش احتمال ابتلای به سرطان نیز میشود.

کدوم نوع کاندوم بخریم؟ | بهترین کاندوم های بازار

برچسب ها

دانش خانواده

اهداف راه اندازی دانش خانواده 1-آموزش صحيح بر پايه اصول اخلاقي در مسير عرف و شرع 2-جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج 3-آموزش صحيح زوجهاي جوان در زمينه کليه مسايل زناشوئي و روابط جنسي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن