دانش خانواده
پزشکی و سلامت🔞

درمان کرونا |واکسن ویروس کرونا کوئید 19

دانش خانواده دانش خانواده
واکسن کرونا
واکسن کرونا

درمان کرونا با وجود خبرهایی که هر روز از شبکه‌های مختلف اجتماعی و سایت‌های خبری می‌بینیم و می‌شنویم، هنوز وجود خارجی ندارد، اگر هم چیزی باشد در مراحل آزمایشگاهی است. در چند روز اخیر با توجه به شدت گرفتن کرونا ویروس، همه منتظر این هستند که محققان در سرتاسر دنیا راه درمانی را برای این بیماری پیدا کنند. درمان کرونا می‌‌تواند معجزه‌ای برای سال 2020 باشد. تلاشی جهانی برای درمان کرونا در حال وقوع است که این امید را برای یافتن واکسن آن قوی‌تر می‌کند. با این حال تا این لحظه بهترین درمان خودمراقبتی، عدم ترک منزل، رعایت بهداشت فردی و به طور کلی پیشگیری است. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

درمان کرونا

درمان برای بیماری‌های ویروسی همیشه سخت و طولانی خواهد بود. از طرف دیگری ویروس‌ها دائم شکل و شمایل خود را تغییر می‌دهند تا در مقابل هر روش درمانی مقاومت کنند. جهش‌های ژنتیکی و تغییر دائمی سد بزرگی را در راه درمان کرونا در مقابل پژوهشگران و دانشمندان قرار داده است. اما با این حال تلاش‌ها همچنان ادامه دارد.

تلاش‌هایی برای درمان کرونا
خبرهایی از تولید واکسن برای درمان کرونا

همه ما تیترهای مختلف اخبار را در مورد درمان و یا واکسن‌های تولید شده می‌شنویم. اما باید دقت کنیم که همه این‌ها هنوز در مراحل آزمایشی قرار گرفته‌اند و تا بخواهند بر روی نمونه‌های انسانی آزمایش شوند ممکن است چندین سال به طول بیانجامد. شرکت‌های آمریکایی، چینی و تایلندی به چندین نمونه از دارو و واکسن دست پیدا کرده‌اند اما هنوز مطمئن نیستند که این داروها بتواند با این ویروس جدید مقابله کند.

سازمان بهداشت جهانی و بزرگترین آزمایشگاه‌های پیشرفته در دنیا با صرف بودجه‌های کلان شبانه روز در تلاش هستند که برای این ویروس آزمایشگاهی راه درمانی را پیدا کنند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است در صورت کشف این واکسن و یا داروهای مؤثر آن را به صورت جهانی اعلام خواهد کرد تا همه کشورهای درگیر و کشورهایی که هنوز موردی از ابتلا به کرونا در آن‌ها گزارش نشده است، از شیوع و گسترش آن جلوگیری کنند.

کرونا,کرونا ویروس
کرونا,کرونا ویروس

50 داروی مخالف

در واقع از زمانی که کرونا از ووهان چین شیوع پیدا کرد و اپیدمی جهانی را شامل شد، پزشکان بیش از 50 نمونه داروی مختلف را برای افراد مبتلا تجویز کردند. البته این مهم طی طرح‌های تحقیقاتی به افرادی که داوطلب هستند داده می‌شود. از طرفی دیگر داروهایی که ممکن است تأثیری در بهبودی بیماران داشته باشند نیز از طرف پزشکان مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. اما هنوز درمان مؤثری که سازمان جهانی بهداشت آن را اعلام کند، کشف نشده است.
داروی ایدز و کرونا

البته برخی از محققان در تایلند گزارش داده‌اند با آزمایش‌هایی که بر روی این ویروس انجام داده‌اند دریافتند که می‌تواند با داروی ویروس ایدز این بیماری را کنترل کنند. این ادعا هنوز در مراحل آزمایشاتی قرار دارد و مشخص نشده که داروهای ویروس ایدز واقعاً می‌تواند بر روی درمان کرونا تأثیر بگذارد و یا خیر.
تلاش شرکت دارویی سانوفی برای درمان کرونا

یک شرکت داروسازی مطرح و بزرگ در دنیا شرکت سانوفی است. وقتی که این بیماری در ووهان چین گسترش پیدا کرد این شرکت با بهترین تیم‌های تحقیقاتی خود، مطالعه برای درمان این ویروس را به صورت جدی آغاز کردند. این شرکت در گذشته بر روی ویروس سارس و آنفلوآنزا نیز تحقیقاتی انجام داده و در تلاش است که واکسن این ویروس را بسازد.

تحقیقات دانشگاه مارسی برای درمان کرونا

در کنار همه اخبار ضد و نقیض در مورد این بیماری، رئیس بخش عفونت شناسی دانشگاه مارسی اعلام کرده که داروی کلروکین که برای درمان مالاریا استفاده می‌شده می‌تواند روند رشد و گسترش این بیماری را در بدن افراد مبتلا کاهش دهد. این دارو برای مالاریا و برای سارس هم مورد استفاده قرار گرفته و توانسته بود از شیوع آن جلوگیری به عمل آورد. البته این دارو نیز هنوز در مراحل آزمایشگاهی بوده و روی داوطلبین مورد آزمایش قرار می‌‌گیرد.

بهترین راه درمان کرونا

از آنجا که معمولاً برای بیماری‌های ویروسی از جمله کرونا ویروس درمانی شناخته شده وجود ندارد، بهترین راه درمان پیشگیری و کنترل گسترش این بیماری است. این مهم باید توسط تمام افراد یک جامعه و سایر جوامع در کشورهای دیگر به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد.
شستن دست‌ها

دست‌های خود را باید مرتب و در هر بار به مدت 30 ثانیه با صابون و مایع دستشویی به خوبی بشورید. اگر در بیرون از منزل هستید از ژل‌های آنتی باکتریال، دتول، اسپری الکل و یا پدهای الکلی استفاده کرده و دائم مورد استفاده قرار دهید.
استفاده از ماسک

در بیرون از منزل ماسک بزنید. چند عدد ماسک به همراه خود داشته باشید و هر ساعت آن را تعویض کنید. هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان خود را بگیرید و دستمال استفاده شده را در درون یک کیسه قرار داده و آن را در سطل زباله بیندازید.

کرونا
کرونا

تقویت سیستم ایمنی بدن از راه‌های پیشگیری و درمان کرونا

این ویروس بر روی افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است شدید عمل کرده و آن‌ها را از پای درمی‌آورد. به همین دلیل اگر فکر می‌کنید ضعیف هستید، در گذشته رژیم غذایی سخت گرفته‌اید، سابقه بیماری خاصی را داشته‌اید و… حتماً سعی کنید از مکمل‌ها، آب پرتقال و میوه‌های تازه استفاده کنید و در خانه بمانید.

ضد عفونی کردن سطوح

سطوح مختلف در منزل را مرتب ضد عفونی کنید. گوشی موبایل، لپ تاپ، تبلت، دستگیره‌ها، کلید و پریز و هر چیزی که فکر می‌کنید دائماً به آن دست می‌زنید.
شست و شوی لباس‌های بیرون

اگر مجبورید هر روز سرکار بروید لباس‌های خود را هر روز تعویض کنید. یک لباس را هر روز نپوشید. وقتی به منزل آمدید لباس‌های بیرون خود را در راهرو تعویض کرده و درون ماشین لباسشویی بیندازید و با دمای 60 تا 90 درجه بشورید. با لباس‌های بیرون تا اتاق خواب خود نروید.
عدم ترک منزل

بهترین را برای پیشگیری از این بیماری عدم ترک خانه است. تا می‌توانید در منزل بمانید. اگر مواد غذایی در خانه به اتمام رسید به صورت تلفنی و یا اینترنتی از فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌ها خرید کنید و آن را درب منزل دریافت کنید و بلافاصله همه مواد غذایی که پوشش شیشه‌ای و یا پلاستیکی دارند را ضد عفونی کنید و کیسه‌های خرید را دور بریزید.
عدم خرید نان

سعی کنید روش‌های تهیه نان خود را در این روزها تغییر دهید. نانوایی‌ها در ایران به صورت سنتی عمل می‌کنند و متأسفانه همان فردی که نان را به شما تحویل می‌دهد، پول را حساب می‌کند و ممکن است نان شما دچار آلودگی شود. از این رو نان را در خانه خودتان بپزید. دستورات مختلف آن را به راحتی می‌توانید در اینترنت پیدا کنید.
عدم مصرف دارو

برخی فکر می‌کنند برای درمان کرونا باید از آنتی بیوتیک استفاده کنند. از این رو روزانه قرص‌های چرک خشک کن مانند آموکسی سیلین و یا سیفیکسیم را مورد مصرف قرار می‌دهند. هرگز از چنین داروهایی در منزل استفاده نکنید. این داروها برای درمان عفونت‌های باکتریایی هستند نه عفونت‌های ویروسی، از این رو می‌توانند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کنند.

همچنین اگر سوالی در زمینه راه‌های پیشگیری داشته باشید می‌توانید از مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کمک بگیرید.

سؤالات متداول
آیا خوردن سیر می‌تواند جلوی بیماری‌های ویروسی را بگیرد؟

اصولاً سیر خاصیت ضد باکتری و ضد ویروسی دارد. از این رو می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما تقویت کند و در صورت ابتلا به کرونا مقاومت بدن شما را بالا می‌برد. اما فراموش نکنید طبع سیر گرم و خشک است و اگر زیاد از حد استفاده کنید ممکن است دچار گرمی شوید.
در صورت ابتلا چه درمانی برای آن به کار گرفته می‌شود؟

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که بیماری فرد خفیف است می‌تواند در منزل استراحت کند و احتمالاً چند تب بر ساده را نیز برای فرد تجویز می‌کند. از طرف دیگر اگر بیماری فرد شدید بود بستری و قرنطینه می‌شود و از او مراقبت‌های ویژه به عمل می‌آورند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت از افزایش تعداد مبتلایان ویروس کرونا به 500نفر خبر داد و گفت: متاسفانه تا امروز ظهر 34 نفر از هموطنان جان باخته اند.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت آمار جدیدی از مبتلایان به ویروس کرونا در کشور را اعلام کرد.

براساس اعلام این مقام مسؤول در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به 245 نفر در سراسر کشور رسیده است.

این در حالی است که جهانپور درخصوص تعداد فوت شدگان نیز گفت:‌تعداد فوت شدگان ناشی از ابتلا به این ویروس از روز گذشته به عدد 26 نفر رسیده است.

وی افزود: از ظهر روز گذشته تا امروز 106 نفر به تعداد مبتلایان اضافه شده است که از این تعداد 7 نفر جان باخته اند.

آمار مبتلایان به شرح ذیل است:

تهران: 38 نفر
گیلان: 23 نفر
قم: 7 نفر
همدان: یک نفر
اصفهان: 8 نفر
مازندران: 7 نفر
اردبیل: پنج نفر
البرز: سه نفر
خراسان رضوی: یک نفر
سمنان: 3 نفر
کرمانشاه: دو نفر
لرستان: 3 نفر
کردستان: یک نفر
یزد: یک نفر
آذربایجان غربی: یک نفر
آذربایجان شرقی: دو نفر

برچسب ها

دانش خانواده

اهداف راه اندازی دانش خانواده 1-آموزش صحيح بر پايه اصول اخلاقي در مسير عرف و شرع 2-جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج 3-آموزش صحيح زوجهاي جوان در زمينه کليه مسايل زناشوئي و روابط جنسي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن