دانش خانواده
احکام شرعی🔞پزشکی و سلامت🔞روابط جنسی و زناشویی🔞

عوارض رابطه از پشت | آسیب روحی و جسمی رابطه مقعدی

دانش خانواده دانش خانواده
عوارض رابطه از پشت | آسیب روحی و جسمی رابطه مقعدی
عوارض رابطه از پشت | آسیب روحی و جسمی رابطه مقعدی

عوارض رابطه مقعدی چیست؟

بسیاری از کسانی که رابطه مقعدی برقرار می‌کنند از عوارض این نوع رابطه اطلاعی ندارند. یکی از اصلی‌ترین خطرات رابطه جنسی مقعدی بالا بودن احتمال انتقال بیماری‌های جنسی در این نوع رابطه است. رابطه جنسی از پشت در میان زن و مرد چه از نظر متخصصان بهداشت و چه از طرف ادیان منع شده است. لذت حاصل از رابطه مقعدی بسیار کمتر از رابطه واژینال در هر دو جنس می‌باشد، چرا که این ناحیه از لحاط زیستی برای کسب لذت طراحی نشده است. این نوع رابطه در میان همجنس گرایان شایع می‌باشد. طبق مطالعات شیوع بیماری‌های مقاربتی نیز در این جمعیت بیشتر است. لازم است بدانید حتی یک بار رابطه مقعدی می‌تواند به طرفین آسیب بزند. در این مقاله درباره عوارض رابطه جنسی از پشت و علل منع آن صحبت خواهیم کرد. همچنین پیشنهاد می‌‌کنیم پیش از آن مقاله علل گرایش به سکس مقعدی را مطالعه کنید.

سکس-مقعدی

رابطه مقعدی، سکس از پشت یا Anal Sex، یکی از اشکال روابط جنسی پر خطر است که در آن دخول از طریق مقعد انجام می‌شوند. این نوع رابطه هم در مردان هم در زنان وجود دارد و آسیب‌های آن بسیار شدید است و لازم است نسبت به آن آگاهی لازم را پیدا کنید. اشکال مختلفی که می‌توان با عنوان رابطه مقعدی شناخته شود شامل دخول آلت جنسی مردانه، ورود هر شیئی به مقعد به قصد لذت جنسی و ارضای دهانی مقعد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روابط جنسی پر خطر کلیک کنید.

عوارض جسمانی رابطه مقعدی
1. مقعد خشک و فاقد لغزندگی و چربی واژن است

به دلیل خشکی دهانه مقعد، دخول می‌تواند باعث پارگی بافت داخل مقعد شده و علاوه بر خونریزی، باکتری‌ها و ویروس‌ها را وارد جریان خون کند. این اتفاق باعث گسترش بیماری‌های جنسی مانند ایدز یا HIV شود. رابطه مقعدی 30 برابر بیشتر از رابطه واژنی، خطر ابتلا به ایدز را افزایش می‌دهد. همچنین قرار گرفتن در معرض ویروس HPV ممکن است به ایجاد زگیل‌های مقعد و در ادامه به سرطان مقعد منجر شود. حتی استفاده از روان کننده‌ها و روغن‌ها با اینکه به ظاهر به رابطه کمک می‌کند اما نمی‌تواند از پارگی‌ها این ناحیه جلوگیری کند.

2. بافت داخل مقعد آسیب پذیر است

بافت خارجی پوست دارای لایه‌هایی از سلول‌های مرده است که به عنوان محافظ در برابر عفونت‌ها عمل می‌کند. اما بافت درون مقعد این لایه‌ها را ندارد و با آسیب دیدن یا پارگی، به سادگی عفونت‌ها وارد جریان خون می‌شود. با این وجود بسیاری از زنان قبل از ازدواج از ترس پاره شدن پرده بکارت رابطه مقعدی را ترجیح می‌دهند. برای اطلاع بیشتر در مورد پرده بکارت کلیک کنید.
3. مقعد برای نگهداری مدفوع طراحی شده

عوارض جسمانی رابطه مقعدی

عضله حلقوی مقعد، بعد از دفع تنگ می‌شود، در این هنگام که عضله تنگ است، دخول بسیار دردناک و سخت می‌شود. به مرور زمان باعث آسیب دیدن اسفنکتر (عضله انعطاف پذیر در دهانه خارجی مقعد) شده و قابلیت انعطاف و کنترل آن از بین می‌رود.
4. مقعد پر از باکتری و میکروب است

حتی اگر هر دو طرف سکس هیچ بیماری مقاربتی یا عفونی نداشته باشند، باکتری‌های موجود در مقعد توانایی انتقال به آلت تناسلی مرد را دارد. به دلیل نزدیکی مقعد به واژن، ورود ترشحات مقعد به واژن به وسیله آلت تناسلی مرد، بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به عفونت واژن و آسیب‌های جدی واژن شود. بنابراین دخول آلت به واژن پس از رابطه مقعدی، به شدت خطرناک بوده و به هیچ وجه نباید انجام شود.

رابطه مقعدی می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد. همچنین رابطه دهانی با مقعد می‌تواند برای هر دو طرف خطر هپاتیت، عفونت یا زگیل، HPV و دیگر عفونت‌ها. همچنین در صورت ورود اسپرم از دهانه مقعد به واژن، حاملگی می‌تواند اتفاق بیفتد. به دلیل ماهیت انعطاف ناپذیر مقعد، بر اثر یک جابجایی یا فشار نابجا، امکان شکستگی آلت تناسلی مرد وحود دارد.

چرا-مردان-رابطه-مقعدی-می-خواهند؟

آسیب‌های روانی از عوارض رابطه مقعدی

مقعد صرفا وسیله دفع مدفوع است و در هر دو جنس ساختار مشابهی دارد، بنابراین رابطه مقعدی برای زن به عنوان از بین رفتن زنانگی و ماهیت بدن اوست. این اتفاق باعث ایجاد بحران‌های وجودی و زیر سوال رفتن زن بودن می‌شود. به ویژه اگر اولین رابطه جنسی از پشت صورت بگیرد، ممکن است افسردگی، ترس از رابطه، بی میلی جنسی، جدایی عاطفی و مشکلات روحی و روانی در زنان ایجاد شود. توصیه می‌کنیم مقاله اولین رابطه جنسی را نیز مطالعه کنید.

در واقع رابطه واژینال و استفاده از قابلیت طبیعی بدن، علاوه بر لذت جسمی و جنسی، باعث تجربه لذت روحی و ارضای عاطفی زن نیز می‌شود. مردان به دلیل آسیبی که در حین رابطه مقعدی به زن وارد می‌کنند، در آینده احساس گناه را تجربه می‌کنند. مختل شدن هویت مردانه و زندگی جنسی سالم، افسردگی، احساس حقارت، اعتیاد به رابطه جنسی ناسالم و ضربه‌های روحی دیگر را به دنبال دارد. توصیه می‌کنیم به مقاله رابطه جنسی مراجعه کنید.

رابطه مقعدی باعث زود انزالی می‌شود. مرد به سرعت از این ناحیه ارضا می‌شود و زن به دنبال راهی برای ارضای خود می‌گردد، این مسئله فشار روحی برای دو طرف ایجاد می‌کند. بنابراین عوارض رابطه مقعدی هم آسیب‌های جسمانی و هم آسیب‌های شدید روحی را به دنبال دارد. بهتر است برای کسب لذت زودگذر، آسیب‌های طولانی مدت را در خود و یا همسرتان ایجاد نکنید.

راه‎‌کارهای کاهش عوارض رابطه مقعدی

تنها راه از بین بردن خطرات و عوارض رابطه مقعدی، اجتناب و انجام ندادن آن است. نکاتی برای افزایش ایمنی رابطه مقعدی را بیان می‌کنیم اما تاکید می‌کنیم هیچکدام از آن‌ها به طور کامل از آسیب دیدن شما محافظت نخواهد کرد:

استفاده از کاندوم برای محافظت از گسترش بیماری‌ها و عفونت‌ها بسیار مهم است.
از وارد کردن آلت به دهان یا واژن بعد از رابطه مقعدی جلوگیری کنید و حتما قبل از دخول و بعد از خروج از مقعد از کاندوم جدید استفاده کنید.
برای کاهش خطر آسیب به اسفکتر، از مقدار زیادی روان کننده استفاده کنید. با این حال خطر پارگی و آسیب دیدن مقعد همچنان وجود دارد.
قبل از رابطه مقعدی، برای کاهش خطر پارگی و آسیب، ریلکس کنید. دوش آب گرم ممکن است به شما کمک کند.
اگر رابطه مقعدی دردناک است، در هر مرحله ای که بود آن را متوقف کنید.
اگر بعد از رابطه مقعدی خونریزی داشتید یا هنگام تخلیه مدفوع سوزش یا درد احساس کردید حتما با پزشک مشورت کنید.

چرا با وجود عوارض مردان رابطه مقعدی می خواهند!

اکثر مردان به دلیل ناتوانی در ارضای جنسی همسرشان و یا مشکلات واژنی آن‌ها، رابطه از پشت را پیشنهاد می‌کنند و احساس می‌کنند از این راه می‌توانند به همسرشان لذت جنسی مضاعفی اهدا کنند. در این شرایط زن لازم است با تایید توانایی همسرش از ارضای او و ابراز رضایت از سکس، احساس قدرت و لذت را به او منتقل کند. به علاوه دو طرف باید با لمس دیگر نقاط تحریک پذیر، آمادگی برای رابطه را ایجاد کنند و به تناسب آن به ارگاسم برسند.

چرا زنان با رابطه مقعدی موافقت می‌کنند؟

زنان عموما به دلیل مشکلات واژن یا درد در آن ناحیه، پیشنهاد رابطه مقعدی می‌دهند یا در صورت درخواست همسر، با آن موافقت می‌کنند. برخی هم برای جلب رضایت همسر به این درخواست تن می‌دهند. زنان باید بدانند در هر حالتی رابطه مقعدی نادرست و آسیب زاست.

همچنین به دلیل شرایط هنجاری و فرهنگی، مسئله پرده بکارت باعث می‌شود زنان برای رابطه جنسی قبل از ازدواج محدودیت داشته باشند و رابطه مقعدی را به عنوان راهی بی خطر برای رفع نیاز جنسی تلقی کنند. رابطه جنسی قبل از ازدواج به هر طریقی که انجام می‌شود می‌تواند پیامدهایی را برای افراد به دنبال داشته‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله رابطه جنسی قبل از ازدواج را مطالعه کنید.

بهتر است زوجین برای رسیدن به اهداف خود در هر رابطه‌ی ابتدا پیامدهای رابطه را مورد بررسی قرار دهند. مشاوره جنسی به زوجین در هر مرحله‌ای برای کسب لذت جنسی و جلوگیری از انحرافات و مشکلات زناشویی خدمات ارائه می‌دهد. همچنین آن‌ها را در زمینه مشکلاتی همچون زود انزالی، دیر انزالی، سرد مزاجی و… راهنمایی می‌کند.

سؤالات متداول
آیا رابطه مقعدی در دوران عقد باعث پارگی پرده بکارت و بارداری می‌شود؟

امکان پاره شدن پرده بکارت در هنگام برقراری رابطه مقعدی وجود ندارد. همچنین بارداری از طریق این نوع رابطه تقریبا نزدیک به صفر است. اما پیشنهاد می‌کنیم به دلیل مضرات فراوانی که ذکر کردیم از این نوع رابطه استفاده نکنید. با روش‌های بدون دخول می‌تواند میل جنسی خود را در دوران عقد برطرف کنید

.
آیا می‌توان در دوران بارداری رابطه مقعدی برقرار کرد؟

برقراری رابطه از پشت در دوران بارداری انقباضات مادر را افزایش می‌دهد و موجب بروز مشکل می‌شود. همچنین رابطه جنسی از پشت در ماه‌های آخر بارداری احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهد.

نزديكى از پشت

حكم نزديكى با همسر از پشت چگونه است؟

همه مراجع (به جز تبريزى، سيستانى و وحيد): كراهت شديد دارد.

آيه اللّه  سيستانى: اگر زن راضى باشد، كراهت شديد دارد و اگر راضى نباشد، بنا بر احتياط واجب جايز نيست.

آيات عظام تبريزى و وحيد: بنا بر احتياط واجب جايز نيست.

 اگر مرد بخواهد با همسرش از پشت نزديكى كند، آيا زن مى تواند تمكين نكند؟

همه مراجع: آرى، زن مى تواند به اين نوع از استمتاع، تمكين نكند.

سوالات متداول در مورد رابطه مقعدی

پرسش : رابطه مقعدی 3-4 بار توی یه بار رابطه برا مرد بیشتر ضرر داره یا برای زن ؟
پاسخ : کلا رابطه ی جنسی مقعدی ضررش برای خانومه تا اقا! یعنی در این نوع رابطه ی جنسی نامتعارف!!! بی اختیاری در دفع مدفوع، بی اختیاری در خروج گاز شکم، بواسیر، شقاق، بیماری های مقاربتی، پارگی رکتوم، ابتلا به انواع عفونت در اثر پاره شدن رکتوم، درد بسیار زیاد در حین نزدیکی، عدم ارضای جنسی و روحی و … همگی برای خانوم ها اتفاق میافته و برای اقایون فقط مورد ابتلا به بیماری های مقاربتی میتونه ایجاد بشه که احتمال اون هم در اقایون نسبت به خانوما کمتره.

پرسش : بعد از اینکه پریودم تموم شد با نامزدم رابطه معقدی برقرارکردم ایشون منی خودشو در مقعد من ریخت.وقتی اومدم خونه دهانه معقدم خونی شده بود/الان 1هفتست.یکم زیردلم گرفته. توو ناحیه شکم احساس گرفتگی میکنم.میترسم حامله شده باشم راهنمایی کنید.اصلا هیچ نزدیکی ب واژنم نشد یوقت پردم اسیب ندیده باشه اخه خون دیدم .
پاسخ : در صورتی که مطمئنید منی با واژن برخوردی نداشته بارداری منتفیه. با توجه به زمان رابطه هم کلاً احتمال بارداری در صورت برخود منی با واژن هم کمه. در مورد بکارت هم نگرانی وجود نداره. در صورتی که چیزی وارد واژن نشه آسیبی بهش وارد نمی‌شه. خون رو هم شما در ناحیه‌ی مقعد دیدید که قاعدتاً به خاطر فشار وارده بر همون ناحیه بوده که بهش آسیب زده. به خاطر همین آسیب‌هایی که رابطه‌ی مقعدی به این منطقه وارد می‌شه بهتره از این نوع رابطه خودداری کنید.

پرسش : حکم رابطه جنسی مقعدی از نظر اهل سنت ؟

پاسخ :تماس جنسی از عقب در اسلام حرام می باشد، رضایت و عدم رضایت همسر تاثیری و اهمیتی ندارد ، الله تعالی وقتی به گناه انسان ناراض می شود مجالی برای ما نیست که آن را به دلیل رضایت همسر حلال قرار دهیم . خداوند نفرموده ، اگر همسر شما راضی باشد حلال است ! .

 

سوال : آیا رابطه جنسی مقعدی برای پزشکی قانونی قایل تشخیص است ؟
پاسخ : بله ، با توجه به علائمی که طی انجام مکرر این رابطه بوجود می آید این رابطه نیز برای پزشکی قانونی قابل تشخیص است

سوال : اگر شوهرم از من درخواست جنسی مقعدی داشته باشد و من نپذیرم آیا میتواند بعلت عدم تمکین از من شکایت کند ؟
پاسخ : در مورد رابطه جنسی مقعدی خیر ، در صورت عدم رضایت زن مرد نمیتواند درخواست تمکین کند

پرسش : ابا رابطه جنسی از پشت و همچنین بزرگ شدن باسن زن , آیا این موضوع درست است؟
پاسخ : برخلاف تصور بسیاری از خانمها رابطه زناشویی از مقعد باعث بزرگ شدن باسن زنان نمی شود. رابطه جنسی از پشت باعث مشکلات زیادی در زنان می شود اما از نظر علمی ثابت نشده است که رابطه جنسی از مقعد باعث بزرگ شدن باسن شود.

پرسش : آیا رابطه جنسی از مقعد باعث بزرگ شدن دهانه مقعد می شود؟
پاسخ : بله اسفنکتر دهانه مقعد در اثر فشار زیاد هنگام ورود آلت تناسلی تغییر شکل می دهد و به مرور باز می شود. بی اختیاری در اجابت مزاج هم برای خیلی از خانمها اتفاق می افتد.

پرسش : آیا ریختن اسپرم مرد در مقعد باعث بارداری می شود؟
پاسخ : خیر مگر در مواردی که روی مقعد ریخته شود و قسمتی از آن به داخل واژن وارد شود. اما اگر اسپرم درون مقعد ریخته شود باعث بارداری نخواهد شد

پرسش : یک بار هم رابطه جنسی از مقعد داشته باشیم در معاینه مشخص می شود؟
پاسخ : به طور کلی هر چه از زمان نزدیکی از مقعد بگذرد تشخیص مشکل می شود مثلا اگر کسی یک بار رابطه جنسی از مقعد داشته و از آن زمان دو سال می گذرد در معاینه خیلی قابل تشخیص نیست.

پرسش : آیا رابطه جنسی از پشت قابل تشخیص است؟
پاسخ : رابطه جنسی از مقعد اگر بیش از سه بار باشد قابل تشخصی است. دلایل پزشکی آن تخریب چین‌ های دور سوراخ و این بافت ها به دلیل سایش صاف تر از قبل است. پوست اطراف سوراخ ضخیم شده و گاهی پوست جدید آورده و به سمت داخل کشیده می شود. اگر این رابطه بلند مدت باشد علاوه بر پوست بیرونی، بخش های داخلی از جمله رکتوم نیز پوست کلفتی پیدا می کند. در این حالت مقعد به صورت قیف به سمت داخل در آمده و سبب شل شدگی اسفنکتر می شود. از علایم دیگر زخم در ناحیه مقعدی و یا بیماری هایی از جمله بواسیر، زگیل و هموروئید می باشد. این روش ها توسط پزشکی قانونی برای امور حقوقی برای تشخیص رابطه مقعدی پسر و رابطه مقعدی با دوست پسر نیز مورد استفاده قرار می گیرد و در امور شکایت یا تجاوز از مقعد نتایج به دادگستری و دادگاه ارسال می شود.

پرسش : آیا ریختن اسپرم داخل مقعد مشکلی ندارد؟
پاسخ : ریختن آب منی مرد داخل مقعد زن اگر به سرعت تخلیه شود مشکل خاصی ایجاد نمی کند. اما در صورتی که دیر تخلیه شود باعث عفونت می شود. دلیل اصلی آن وجود میکربی به نام استریپکوک در قسمتی از انتهای روده ی بزرگ به نام کولُن است و وجود این میکروب در آن قسمت از بدن برای جذب آب و جلوگیری از یبوست الزامی است. منی مرد سرشار از مواد قندی و پروتئینی است اگر منی مرد در داخل مقعد ریخته شود به رشد هرچه سریع تر این میکروب کمک می کند و لزا این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

پرسش : اکثر سایت های ایرانی میگن رابطه از پشت برای دختر ضرر داره پس چرا خارجیا اینقدر این کارو میکنن براشون ضرر نداره؟ این حرف سایتا چقدر درسته؟
پاسخ : نه تنها سایتهای ایرانی ، بلکه سایتهای ” علمی” خارجی هم میگن رابطه از مقعد ضرر داره . شما برای اینکه از نظر علمی بدونی ضرر داره یا نه ، برو سایتهای علمی و پزشکی ! بدون استثنا همه شون گفتن خطر داره من این حرف شما رو قبول ندارم که : ” پس چرا خارجیا اینقدر این کارو میکنن براشون ضرر نداره؟ ” شما تو چند تا کشور زندگی کردی و میدونی؟ من تو ایران هستم و میبینم خیلی از مریضامون اینکارو میکنن. حالا چون جامعه مون آزاد نیست به چشم نمیاد . و بالعکس خارجی ها اون قدر که به چشم ما میاد اینکارو نمیکنن. چون اونجا عکس و فیلم و سایتهای صکصی زیاده ، پس شما میبینی و فکر میکنی همه شون اینکارو میکنن. در صورتیکه تو ایرانم خیلی انجام میشه و به چشم نمیاد.

پرسش : همسرم مرا مجبور به رابطه مقعدی می کند چکار کنم ؟
پاسخ : خانمی پرسیدن که آیا رابطه مقعدی درد دارد و در ادامه این سوال بنده جویا شدن که چرا این سوال را مطح کردند و ایشان گفتند که همسرشان مجبورشان به انجام رابطه مقعدی کرده است.در چنین حالاتی در ابتدا باید بدانید که طبق فتوا مراجع این رابطه کراهت دارد و بنا بر احتیاط واجب باید زن رضایت داشته باشد ولی از آنجا که همسر ممکن است خیانت کند و زندگی ایشان دوچار مشکل شود. لذا به ایشان روش های رابطه مقعدی را توضیح داده و خواستم که با همسرشان صحبت کرده و عواقب سکس مقعدی را به او اطلاع دهند. زیرا بسیاری از مردان از خطرات رابطه مقعدی آگاهی ندارند.
بی شک این رابطه اگر به آرامی و رعایت برخی اصول باشد درد کمتری دارد و اگر ناگهانی و بدون آموزش باشد بافت های پاره شده، خونریزی رخ داده و در بلند مدت ممکن است منجر به سرطان شود.قبل از این رابطه حتما نظر خانم ها در مورد رابطه مقعدی بپرسید زیرا علاوه بر آسیب های جسمی، آسیب های روحی از جمله عدم تمایل به رابطه جنسی و ادامه دادن زندگی مشترک می تواند رخ دهد.

پرسش : من چند وقت پیش با نامزدم رابطه مقعدی داشتم وتمام ابمو درون مقعدش ریختم و بالافاصله جلو و عقبش را شستشو داد ولی اثری ا اب ندید میخواسم ببینم عایا احتمال حاملی وجود دارد؟؟
پاسخ : احتمال حاملگی وجود نداره ولی در صورت تکرار احتمال ابتلاء به عفونت مقعدی در ایشون وجود داره چون افرادی دیده شده که حتی دچار بی ارادگی مدفوع هم شده ان چون به اعصاب این ناحیه آسیب جدی وارد میشود به هر حال این روشی خلاف خلقت انسانه و مسلما ایجاد مشکلاتی برای هر دو نفر خواهد کرد .

پرسش : آیا مرد با برقراری رابطه جنسی مقعدی تمامی نیازهای جنسی خود را برطرف کرده و دیگر به همسر خود تمایلی ندارد؟
پاسخ : اگرچه این مشکل در برخی روابط وجود دارد اما فقط به رابطه جنسی مقعدی محدود نمی شود.

پرسش : آیا برای برقراری رابطه جنسی مقعدی نیازی به استفاده از کاندوم است ؟
پاسخ : این یک باور نادرست است زیرا بسیاری از افراد فکر می کنند از آن جایی که با رابطه جنسی مقعدی احتمال بارداری وجود ندارد نیازی به استفاده از کاندوم نیست.بسیاری از بیماری های آمیزشی از طریق مقعد قابل انتقال هستند (کلامیدیا، سوزاک، هپاتیت های مسری و ایدز) به علاوه چین های سوراخ مقعد بسیار ظریف هستند و در صورتی که عمل دخول در بیشتر مواقع بدون استفاده از روغن چرب کننده انجام شود امکان پارگی این چین ها وجود دارد بنابراین حتما در هنگام برقراری رابطه جنسی مقعدی از روغن چرب کننده استفاده کنید. و البته تا می توانید به هیچ عنوان رابطه ی مقعدی نداشته باشید یا این کار را ترک کنید.

پرسش : آیا رابطه جنسی مقعدی بهداشتی نیست؟
پاسخ : کاملا درست است . سوراخ مقعد و قسمت پایینی مقعد از ذرات مدفوع بسیار کمی برخوردار هستند و آلودگی به همراه دارد .

پرسش : درسته ک میگن رابطه مقعدی باعث بی اختیاری مدفوع و گاز میشه؟ اگه زیاد و در طول چند سال همش پشت سر هم تکرار بشه اتفاق میفته یا حتی با انجامش هر از گاهی ( مثلا دو سه هفته یه ماه یکبار ) به عنوان تنوع تو زندگی زناشویی بازم این خطر هست؟

یکی هم خدایی نکرده اگه واسه خانومی این اتفاق بیفته بعد ترک این نوع رابطه این بی اختیاری قابل برگشته یا دائمی هست؟ اگه قابل برگشته چقدر طول میکشه ک اختیار برگرده؟
پاسخ : پارگی اسفنکتر بطور دائمی رخ میدهد حتی برای یک بار رابطه جنسی و همچنین خطر سرطان مقعد افزایش می یابد .پس از انجام این رابطه جدا دوری کنید.

برچسب ها

دانش خانواده

اهداف راه اندازی دانش خانواده 1-آموزش صحيح بر پايه اصول اخلاقي در مسير عرف و شرع 2-جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج 3-آموزش صحيح زوجهاي جوان در زمينه کليه مسايل زناشوئي و روابط جنسي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن