دانش خانواده
روابط جنسی و زناشویی🔞روانشناسی🔞

چرا شوهرم بهم خیانت کرد؟دلیل خیانت چیه؟

دانش خانواده دانش خانواده
چرا شوهرم بهم خیانت کرد
چرا شوهرم بهم خیانت کرد

یک متخصص روانشناسی با اشاره به دلایل خیانت مردان به همسرانشان، توصیه‌هایی را به زنان برای جلوگیری از این آسیب خانوادگی بیان کرد. دلایل بی وفایی برخی از مردان به همسران خود چه هستند؟ تصورات و باورهایی که زنان در مورد علل بی وفایی مردان در ذهن دارند تا چه اندازه با واقعیت ها تطبیق می کند؟ شاید تاکنون مطالب زیادی درباره دلایل خیانت مردان خوانده باشید که اغلب برگرفته از ترجمه مقالات خارجی و یا دیدگاه‌هایی است که در کتب روانشناسی مرتبط با روابط همسران ارائه شده است.

بسیاری از افراد دلیل خیانت مردان را روابط جنسی می دانند ، اما برخلاف تصور عموم همیشه اینگونه نیست و طی تحقیقات انجام شده از مردان تنها 7% دلیل آن را گرایش جنسی به شخصی دیگر دانسته اند و بقیه دلیل این رفتارشان را بی توجهی همسر عنوان نموده اند. در این بخش از نمناک به دلایل عینی و واقعی خیانت مردان از نظر علمی خواهیم پرداخت .

دلیل خیانت مردان متاهل به همسرانشان چیست؟
دلیل خیانت مردان متاهل به همسرانشان چیست؟

خیانت بیماری رابطه است

زوج درمانگران معتقدند که خیانت بیماری رابطه است. معنای این جمله این است که خیانت حاصل تعاملات ناسالم زوجین است و در این میان نمی‌توان یک نفر را مسئول و مقصر دانست. در حقیقت یک رابطه بیمارگون با علائم مختلفی خود را نشان می‌دهد که خیانت می‌تواند یکی از آن‌ها باشد.

برای مثال بسیاری از زوجین با وجود علاقه‌ای که به یکدیگر دارند از مهارت‌های ارتباطی مناسبی برخوردار نیستند. این امر باعث می‌شود که نتوانند تعارض‌های میان خود را به درستی حل کنند و راهبردهای مقابله‌ای ناسالمی را اتخاذ کنند. در این شرایط راهبردهای مقابله‌ای برای حل مسائل اغلب به صورت پرخاشگرانه یا منفعلانه خواهند بود.

از نظر علمی این 8 علت موجب خیانت مردان می شود:

در ادامه این بخش از آموزه های مهم زندگی مشترک در نمناک به دلایل خیانت مردان از نظر علمی و بی وفایی آنها اشاره می کنیم.

1- توجه بیشتر زن به خانواده پدری خود

یکی از دلایل خیانت مردان به همسرشان توجه بیشتر زن به خانواده اش است . مردان دوست دارند اولویت اول زندگی همسرشان باشند و همسرشان در مورد تمامی مسائل ابتدا با او صحبت نماید و سپس موضوع را با خانواده اش در میان بگذارد .

اما برخی از زنان به همسر خود توجه کافی ندارند و مانند وقتی رفتار می نمایند که مجرد بوده اند و او لویت اول زندگیشان را خانواده تشکیل می دهد. این گونه زنان به نیازهای شوهرشان بی توجهند و اگر اتفاق فوق العاده ای مانند قبولی در دانشگاه و یا موفقیت در اخذ مدرک تحصیلی، ترفیع کاری، تأیید بارداری برایشان رخ دهد؛ ابتدا این خبر خوب را به والدینشان اطلاع می دهند .

در اینگونه خانواده ها مرد کم کم احساس می کند موجب بی مهری قرار گرفته و اولویت نخست زندگی همسرش نیست پس روابطش را با همسرش کمتر می کند و رفته رفته به سمت خیانت عاطفی و جنسی کشیده می شود.

چرا دوست پسرم بهم خیانت کرد
چرا دوست پسرم بهم خیانت کرد

خیانت مردان چه دلیلی دارد؟

2- بی توجهی زن به رابطه زناشویی

یکی از دلایل خیانت مردان از نظر علمی ضعف زن در برقراری یک رابطه زناشویی جذاب، مثبت و سازنده است. داشتن رابطه زناشویی نقش مؤثری در تحکیم بنیان خانواده دارد و زنان و مردان باید مهارت ها داشتن یک رابطه زناشویی را بیاموزند .

فقدان این مهارت ها باعث می شود تا زن یا مرد رفتار اشتباهی از خود نشان دهد و همسر خود را از با چنین رفتاری از رابطه ای گریزان کند . بنابراین همسرش خلأ ایجاد شده را در خارج از خانه و با فرد دیگر برطرف می سازد . برای داشتن رابطه ای دو طرفه و جذاب زن و شوهر باید با هم صحبت کنند و علایق خود در رابطه جنسی را بازگو کنند .

دلیل اصلی خیانت شوهرم
دلیل اصلی خیانت شوهرم

دلیل های ساده ای که موجب خیانت مردان می شود

3- رفتار تحکّم آمیز زن با شوهر

یکی از دلایل خیانت مردان رفتار تحکم آمیز زنان است به طوری که آنها احساس می کنند که همسرشان یک مدیر است تا یک زن. امر و نهی کردن خانم ها و گفتگو و ارتباط با همسرشان مانند یک رئیس و حاکم موجب به وجود آمدن این احساس در زنان می شود که همسرشان قصد دارد تا اختیار و کنترل زندگی مشترک را در دست بگیرند.

بنابراین مردها به خاطر این رفتار نسبت به همسرشان بی تفاوت می شوند و رفته رفته به خیانت کشیده می شوند.

خیانت مرد به زن
خیانت مرد به زن

رفتار حکومت وار زن در خانه یکی از دلیل های خیانت مردان
رفتار اشتباه خانم ها از دلیل های خیانت مردان

4- تمرکز بیش از حد زن بر روی فرزندان و یا دوستان

برخی از زنان تمام وقت خود را صرف رسیدگی به فرزندشان می کنند و یا با دوستانشان در ارتباطند . دوستان و فرزندان مهم هستند اما نه به اندازه همسر .

اگر اولویت زندگیتان فرزند و دوستانتان باشد و وقتی همسرتان به خانه می آید در حال رسیدگی به فرزندتان هستید و یا در مهمانی ها به همسرتان بی توجهید و بیشتر وقتتان صرف خوش گذرانی با دوستانتان می شود باید بدانید شما نا آگاهانه این احساس را در همسرتان به وجود می آورید که برای شما بی اهمیتند و قدر او و زحماتش را نمی دانید بنابراین خودتان با دستان خود او را به سمت کسی دیگر سوق می دهید.

فیلم مرد خیانت کار
خیانت

دلیل خیانت مردان به خانواده و همسرشان
دلیل خیانت مردان چیست؟ چرا این کار را می کنند؟

5- سرزنش کردن مرد توسط زن

مرد دوست دارد برای همسرش بهترین باشد ، وقتی شما به عنوان شریک زندگی اش عیب او را بیان می کنید و او را تحقیر و سرزنش می نمایید، باعث شکسته شدن اقتدار مرد می شوید و او را به فردی پرخاشگر و عصبی تبدیل می کنید که دیگر مانند سابق همسرش را دوست نخواهد داشت.

این گونه مردان اولین احساسی که دارند این است که شما او را بهترین نمی دانید و این بسیار برای زندگیتان خطرناک است بنابراین بهتر است به جای شمردن عیبهای همسرتان خوبی های او را ببینید و بجای استفاده از کلمات تنش زا با لحنی ملایم از او انتقاد کنید.

دلیل اصلی خیانت
دلیل اصلی خیانت

سرزنش شدن از دلیل های خیانت مردان
دلیل خیانت مردان و عواملی که باعث آن می شوند

6- وقتی زن مانند یک مادر با همسرش رفتار می کند

یکی از رایج ترین عادات زنان در ارتباط با همسرشان بروز رفتار مادرانه است . زنانی که رفتاری مادرانه دارند همسرشان را مانند پسر کوچکی می دانند که نمی تواند از خود مراقبت کند و نیاز دارد که او زندگی شان را اداره کند.

این رفتار مخرب شاید در سال ابتدایی زندگی برای مرد لذت بخش باشد اما رفته رفته مردان به این رفتار اعتراض می کنند و از رفتارهای همسرشان خسته می شوند و یک روز بر علیه تان شورش خواهد کرد زیرا اغلب پسربچه ها دوست دارند روزی از مادرشان جدا شوند و خانه را ترک نمایند.

رفتار مادرانه زن بر روی روابط زناشویی نیز تاثیر دارد چون هیچ مردی مایل نیست با مادرش همبستر شودبنابراین از برقراری رابطه زناشویی با همسرش خودداری می کند و مرد برای پرکردن این خلأ جنسی به زنی رجوع می کند که رفتاری مادرانه با او نداشته باشد.

فیلم خیانت مرد به زنش
فیلم خیانت مرد به زنش

خیانت مردان به دلیل رفتارهای اشتباه
دلیل هایی که باعث می شود مردان به همسرشان خیانت کنند

هنگامی که برای همسرتان مادری می کنید و انتظار دارید ناتوان، درمانده و ضعیف باشد او نیز ناتوان، درمانده و ضعیف می نماید. زمانی که اقتدار مردان بر اثر این رفتار زنان از بین برود، برای همسرشان دیگر جذابیت ندارند زیرا زنان دوست دارند مرد زندگی شان مقتدر و توانا باشد و روزی از رفتار بچه گانه همسرشان خسته و کلافه می شوند در نتیجه روابطشان سرد می شود .

هر چه مردی در نظر شما ناتوان تر و ضعیف تر جلوه کند، از لحاظ جنسی نسبت به او سرد خواهید شد. با مادری کردن مردها وابسته می شوند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند . مردی که اعتماد به نفس ندارد ، کمتر می تواند خودش را دوست بدارد و در نتیجه نمی تواند به همسرش ابراز عشق کند.

چرا دوست پسرم بهم خیانت کرد؟
چرا دوست پسرم بهم خیانت کرد؟

بررسی دلیل های ریز و درشت خیانت مردان
دلیل خیانت مردان به زن زندگیشان

7- وقتی زن بذر شک و تردید را در ابتدای رابطه می کارد

شک و تردید بی مورد زن یکی از عوامل مهم بروز بی وفایی و خیانت شوهر است. برخی از زنان بی دلیل به همسر خود شک دارند و با کم شدن روابطشان به جای رفتن به پیش مشاور رفتارهایی مانند گشتن گوشی همسر ، تعقیب او و… از خود نشان می دهند.

از لحظه ای که شک و تردید در رابطه ای شکل می گیرد، ذره ذره عشق بین زوجین رو به زوال گذاشته و از بین می رود. وقتی مردی مورد ظنّ و شک همسر خود قرار گرفته و رفتار کنترل کننده زن را می بیند، روز به روز از او فاصله گرفته و بسوی شکل گیری رابطه عاطفی جدیدی متمایل می شود.

خیانت کردن
خیانت کردن

شک و تردید بی مورد یکی از دلیل های خیانت مردان
دلیل خیانت های مداوم مردان به زنان

8- زنانی که به کار و مادیات بیشتر اهمیت می دهند

برخی از زنان به دلیل ترس از دست دادن همسر و نگرانی از آینده وقت زیادی را صرف کار کردن می کنند و از همسر خود غافل می شوند ، لذا خواسته یا ناخواسته باعث ایجاد شکاف در رابطه خود با او می شوند.

این دسته از خانم ها برای هرچه بهتر کردن رابطه عاطفی و عاشقانه خود باید تعادلی بین کار و توجه به زندگی مشترک خود برقرار نمایند و در طول روز کارهایی مانند نوشتن یادداشت های عاشقانه ، مکالمه تلفنی و زدن پیامک عاشقانه به همسر انجام دهند.

سبک‌های مقابله‌ای نادرست

در سبک پرخاشگرانه افراد دائماً مطالبات خود را همراه با هیجانان منفی به دیگری ابراز می‌کنند که این مسئله زندگی را به صحنه آشوب و تنش تبدیل می‌کند. اما سبک منفعلانه با وجود سر و صدای کمتر اغلب خطرناک‌تر است و احتمال خیانت نیز در آن به میزان بیشتری وجود دارد.

در این سبک افراد برای پرهیز از دعوا و مشاجره هنگامی که متوجه اختلافاتی میان خود می‌شوند سریعاً از گفت‌وگو کناره‌گیری می‌کنند و روابط خود را کاهش می‌دهند. این مسئله به مرور زمان فاصله هرچه بیشتری را برای زوجین به همراه می‌آورد. نداشتن روابط صمیمانه در این موقعیت باعث می‌شود که افراد از نظر روانی آسیب‌پذیری بیشتری پیدا کنند.

در واقع ممکن است احساس کنید که زندگی شما سرشار از آرامش است و شما رفتارهای محترمانه‌ای با یکدیگر دارید اما به ناگهان با اطلاع پیدا کردن از خیانت شوهرتان شوکه شوید و دائماً از خود بپرسید که چه چیزی باعث این اتفاق شده است. این شرایط اغلب از راهبردهای مقابله‌ای غلط نظیر اجتناب نشات می‌گیرد. در حقیقت مشکلات حل نشده در طول زندگی مشترک به آرامی به بحرانی بزرگ تبدیل می‌شوند و در قالب خیانت خود را نشان می‌دهند و این خود دلیلی برای سوال چرا مردان به زنی که دوستش دارند خیانت می کنند می‌باشد.

در نتیجه اگر با مهارت‌های گفت وگوی سالم آشنا نیستید و نمی‌توانید مسائل روزمره خود را به درستی حل و فصل کنید، به جای نادیده گرفتن و پشت گوش انداختن آن‌ها تلاش کنید تا در جهت بهبود مهارت‌های خود گام بردارید. مراجعه به روانشناسان، استفاده از کارگاه آموزشی و خواندن کتاب‌هایی که در زمینه مهارت‌های زندگی وجود دارد می‌توانند تا حد زیادی به شما کمک کنند.

سؤالات متداول درباره خیانت همسر
– آیا رابطه پس از خیانت می‌تواند مانند قبل شود؟

خیانت یکی از عمیق‌ترین آسیب‌های روابط عاطفی است و معمولا تأثیرات بسیار مخربی بر روح و روان فرد مقابل به وجود می‌آورد. برای اینکه بتوانید پس از خیانت رابطه خود را مجددا بسازید باید هر دو تلاش کنید و قوانین جدیدی را در زندگی خود مقرر کنید. معمولا حل کردن این مسئله به تنهایی دشوار است و بهتر است برای حل این موضوع به یک زوج درمانگر مراجعه کنید.

– چگونه می‌توان از خیانت مردان پیشگیری کرد؟

همان طور که در طول متن گفته شد باید به خیانت به عنوان یک مشکل ارتباطی و دو طرفه نگاه کنید. بهبود مهارت‌های ارتباطی، کسب شناخت بیشتر در مورد همسر، توجه به نیازها و خواسته‌های یکدیگر و اصلاح سبک‌های مقابله‌ای نادرست می‌توانند به شما کمک کنند تا از بروز خیانت در زندگی مشترک پیشگیری کنید. اگر هم اکنون اختلافاتی را تجربه می‌کنید که حل نشده باقی مانده‌اند می‌توانید با مراجعه به یک روانشناس متخصص در حیطه زوج درمانی از بروز مشکلات بزرگ‌تر نظیر خیانت پیشگیری کنید.

برچسب ها

دانش خانواده

اهداف راه اندازی دانش خانواده 1-آموزش صحيح بر پايه اصول اخلاقي در مسير عرف و شرع 2-جلوگيري از انحرافات اخلاقي جوانان و ارزش نهادن به خانواده و امر ازدواج 3-آموزش صحيح زوجهاي جوان در زمينه کليه مسايل زناشوئي و روابط جنسي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن